Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

25. 1. 2019

Když se řekne Dolní Břežany, vždycky si představím klasický film Adéla ještě nevečeřela, kde detektiv Nick Carter sestaví laserovou pušku se slovy: „Dar od přítele Lejzra“. Dolní Břežany jsou také takový "dar od přítele Lejzra".

Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

V Břežanech ležících jen pár minut autem na jih od Prahy, ale už ve Středočeském kraji, totiž najdete Laserové centrum Akademie věd. Břežany mi přišly jako první „postmoderní město“, které jsem v Česku potkal. Zdejší architektura je hodně futuristická a vypůjčuje si z mnoha stylů. Vlastně vás tak zvu na první tip na výlet do „města 21. století“.

Sluneční čas

Vlastně ani není divu, že to tu tak vypadá, když v Břežanech starostuje jaderný fyzik Věslav Michalik. Právě plácku u radnice vévodí hodiny s kašnou zvané Fontána času, které také vymyslel pan Michalik.

Ciferník je vlastně okraj kašny a v noci po něm místo ručičky putuje paprsek. Kromě středoevropského času ukazuje fontána i „sluneční čas“, i když moc nerozumím k tomu, k čemu ho obyvatelé Břežan potřebují. Pomůže jim, aby došli včas na zastávku?

Sousední Náměstí Na sádkách obepínají domy jak z prosklených a barevných kostek. Uprostřed si můžete sednout do křesla jak od Gaudího (plastika Alexandry Koláčkové se i Křeslo jmenuje). A za domy jsem narazil na zelenou louku zvanou „Keltský park“ s křížem. Zvlášť ve tmě to tam vypadá dost mysticky. Je to připomínka, že za lesem se nachází zbraslavské keltské oppidum Závist.

A pak úplná novinka: zdejší sportovní hala získala na podzim titul Stavby roku 2018. Vypadá jak Kaplického obchodní dům Selfridges v Birminghamu. Dokonale s tím vším kupodivu ladí jediná významná historická stavba – zámek ve vlastnictví církve, opravený rovněž loni.

A řekněte mi, kde jinde než v Dolních Břežanech mají sochu jakési pravěké hyeny v nadživotní velikosti? Hyena Jana Dostála pochází podobně jako Křeslo z festivalu Sculpture Line, ročníku 2017.

Celý text si můžete dočíst na webu idnes.cz 

Autor: Jakub Pokorný, idnes.cz