Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeský výbor ROP neschválil vynětí Čapího hnízda z financování EU

Středočeský výbor ROP neschválil vynětí Čapího hnízda z financování EU

16. 1. 2018

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy  neschválil vynětí farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Proti vynětí projektu hlasovali všichni zastupitelé STAN.

Čapí hnízdo, foto: novinky.cz

Čapí hnízdo, foto: novinky.cz

Zastupitelé za STAN trvali na tom, aby projekt Čapí hnízdo z evropského financování vyjmut nebyl, jakkoli doporučení Ministerstva financí je opačné. Zároveň požadují, aby na základě zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF bylo s příjemcem dotace zahájeno řízení o vrácení do státního rozpočtu.

„Jestliže se jedná o peníze, které projektu dala Evropská unie, ať jsou to tedy evropské úřady, které rozhodnou, zda projekt proplatí nebo ne. A to i za cenu, že to bude znamenat snížení dotace,“ uvedl po zasedání výboru zastupitel za Starosty a nezávislé Ctirad Mikeš.

Členové regionální rady stále nemají k dispozici kompletní zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF, která se dotací zabývala, a nadále žádají ředitele úřadu a středočeskou hejtmanku Pokornou Jermanovou (ANO 2011), aby zprávu před jednáním poskytli. Pouhý den před klíčovým jednáním byl zastupitelům doručen pouze závěr zprávy OLAF.

„Po mých zjištěních nedošlo k žádné chybě ze strany úředníků ROP. Jestliže dnes premiér Andrej Babiš veřejně prohlašuje, že se OLAF spletl, že projekt Čapí hnízdo byl v pořádku, pak tedy přeci není důvod, aby byl z evropského financování vyjmut,“ namítl další člen výboru za STAN Petr Štěpánek.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Oba požádali o vydání k trestnímu stíhání, což vzápětí mandátový a imunitní výbor poslanecké sněmovny odhlasoval. 

 

 

Autor: TZ STAN Středočeský kraj