Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeský úřad tajil informace o auditu o správě silnic neoprávněně

Středočeský úřad tajil informace o auditu o správě silnic neoprávněně

7. 9. 2018

Ministerstvo vnitra již podruhé vyhovělo stížnosti zastupitele Středočeského kraje Martina Macháčka (STAN) a nařídilo Středočeskému kraji do patnácti dnů zveřejnit informace, které dosud tajilo.

Začerněný audit

Začerněný audit

Zastupitelé za Starosty a nezávislé opakovaně žádali o informace o auditu Krajské správy a údržby silnic, který si loni kraj nechal vypracovat za půl milionu korun a kterou už déle než půl roku tají. Zastupitelé, včetně předsedy kontrolního výboru zastupitelstva Středočeského kraje Ivo Šance, dostali audit neúplný, respektive v důležitých bodech začerněný. V druhém případě zatím kraj odmítl údaje poskytnout.

„Když informace tají, asi vědí proč. Jako starosta obce jsem nic tajit nepotřeboval, každý občan se mohl zeptat na cokoliv o chodu obce a dozvěděl se to. Na středočeském krajském úřadě a na jeho Krajské správě a údržbě silnic se zřejmě dějí pěkné věci, když o nich nikdo nesmí vědět,“ uvedl zastupitel Martin Macháček.

V krátké době jde už o druhý případ, kdy Středočeský kraj v rozporu se zákonem odmítá poskytnout svým zastupitelům informace důležité pro jejich práci. Předtím členové kontrolního výboru požadovali informace o tom, koho a za kolik si kraj najímá na různé poradenské služby a dohody. I to kraj zatím odmítá sdělit a i v tomto případě Ministerstvo vnitra rozhodnutí kraje o utajení informace zrušilo.

„Právo opozice kontrolovat krajskou vládu je jedním z pilířů demokracie. Pokud ta se však chová autokraticky, jak to vidíme u vedení Středočeského kraje, pak je demokracie narušena,“ dodal předseda klubu zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Autor: Filip Reinöhl