Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeský STAN odmítá změnu trasy severní varianty Pražského okruhu

Středočeský STAN odmítá změnu trasy severní varianty Pražského okruhu

31. 1. 2019

Radní hlavního města Prahy na svém čtvrtečním jednání se zástupci iniciativy Za rozumný okruh Prahy znovu otevřeli možnost změny trasy severní části Pražského okruhu. Ta je o desítky kilometrů delší, a vede přes území obcí, které ve svých územních plánech s výstavbou okruhu nepočítají.

Zdroj: novinky.cz

Zdroj: novinky.cz

„Pokud by se pražští radní rozhodli, že rozpracují novou trasu severní trasy okruhu, pak na několik dalších let pohřbívají již připravenou jižní variantu okruhu a spolu s ní i plánovanou přeložku I/12, která má ulehčit všem obcím i městským částem na této trase,“ kritizuje otevření debaty o jiné variantě severní části okruhu starosta Úval Petr Borecký (STAN).

Vedle Úval by se změna trasy dotkla dalších devětatřiceti obcí, okruh by zasahoval na území Klecan, Nehvizd, Brandýsa nad Labem či Líbeznic. Středočeští Starostové a nezávislí plány na změnu plánované trasy severní části okruhu odmítli již před dvěma lety, když ji zvažovalo předchozí vedení pražské radnice.

Ze současných vyjádření pražských radních není zcela jasné, zda se přikloní ke stávajícímu návrhu řešení dostavby severní části okruhu, nebo otevřou jednání o nové trase. Podle vyjádření radního Petra Hlaváčka (TOP 09) nechala pražská radnice vypracovat prezentaci nové varianty okruhu.

„Územní plány všech dotčených obcí nepočítají s variantou dostavby okruhu, nadto tato varianta není zanesena do Zásad územního rozvoje Středočeského kraje. Pouštěli bychom se do varianty, která by nás vrátila o desítky let zpátky a výstavbu okruhu výrazně oddálila,“ doplnil Petra Boreckého předseda středočeské organizace STAN a zároveň šéf krajského zastupitelského klubu Věslav Michalik.

 

Autor: TZ STAN Středočeský kraj