Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeský kraj vrátí buštěhradský zámek městu

Středočeský kraj vrátí buštěhradský zámek městu

20. 9. 2017

Buštěhradský zámek získá zpět tamní radnice. Středočeský kraj se chátrající památky po sedmi letech vzdává. Městu ho společně se zahradami, nádvořím a dalšími nemovitostmi v areálu zámku převede bezúplatně. Na pravidelném zasedání o tom v úterý 19. září 2017 rozhodli krajští zastupitelé. 

Foto: Wikimedia

Foto: Wikimedia

Dvě třetiny buštěhradského zámku včetně téměř dvou hektarů pozemků získal Středočeský kraj od města Buštěhrad bezúplatně v říjnu roku 2010. Tehdejší vedení kraje chtělo z památky vybudovat reprezentační krajské sídlo, z čehož nakonec sešlo. Oprava památky by přitom podle odhadů vyšla na několik desítek až stovek milionů korun, další finanční prostředky by pak stál samotný provoz.

Střechu celého zámku a jeho levé křídlo město Buštěhrad na vlastní náklady opravilo a přestěhovalo do něj sídlo městského úřadu. Středočeský kraj zrenovoval zámecký park, který se nachází pod zámkem a slouží veřejnosti. „Jsem rád, že zámek zůstane ve veřejném vlastnictví. Věřím, že se město o něj dobře postará, protože už teď má připravenou studii na jeho možné budoucí využití. Toto bylo při našem rozhodování také hodně důležité,“ poznamenal náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

O bezúplatný převod zámku požádala kraj buštěhradská radnice dopisem 2. března 2017. Rada Středočeského kraje záměr schválila na konci června letošního roku. „Podle mě má město morální nárok na to, aby mu kraj zámek vrátil za stejných podmínek, za jakých ho získal v roce 2010. Účastnil jsem se jednání s obyvateli, kteří záměr města schvalovali. Odezva na snahu radnice byla tehdy veliká. Jsem si jistý, že město dokáže zámek zrekonstruovat tak, aby sloužil znovu veřejnosti a lidé z něj měli radost i užitek,“ řekl krajský radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Martin Macháček (STAN).

Ve středních Čechách je v současné době 4 350 kulturních památek (velké množství je v soukromém vlastnictví), z toho 76 figuruje na seznamu ohrožených památek. Jen letos dá Středočeský kraj na opravu památek přes 12 milionů korun. Zámek Buštěhrad postavený v barokním slohu v letech 1699 až 1705 by měl kraj podle dnešního rozhodnutí zastupitelů převést na město na katastru nemovitostí do konce letošního roku. 

Autor: TZ Středočeský kraj