Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeský kraj uzavře smlouvu na 20 let s firmou vyvíjející autonomní vozidla

Středočeský kraj uzavře smlouvu na 20 let s firmou vyvíjející autonomní vozidla

28. 1. 2021

Středočeský kraj uzavře smlouvu o pronájmu pozemků a na nich vystavěných staveb v katastrálních územích obcí Milovice a Straky na dvacet let se společností Valeo Autoklimatizace, k. s. Schválili to krajští zastupitelé na pondělním zasedání. Společnost Valeo je významným zahraničním investorem, s nímž Kraj již v roce 2018 uzavřel memorandum o vybudování polygonu pro autonomní auta a asistenční systémy vozidel na bývalém letišti Milovice-Boží Dar. Jde o plánovanou investici přesahující sto milionů korun, která pomůže k rozvoji inovací na území Středočeského kraje.

Středočeský kraj uzavře smlouvu na 20 let s firmou vyvíjející autonomní vozidla

Středočeský kraj uzavře smlouvu na 20 let s firmou vyvíjející autonomní vozidla

Současná nájemní smlouva je platná do 30. 8. 2023, nově uzavřená nájemní smlouva by měla platit nejpozději od 1. 9. 2024 na dobu dvaceti let. Středočeskému kraji přinese navýšení původního nájemného z roku 2018 na 600 tisíc korun měsíčně, a naopak investorovi umožní rozvoj aktivit v daném území. V rámci původní smlouvy společnost zmodernizovala zázemí pro testování autonomních technologií. Vybudovala malý testovací polygon pro testy v nízké rychlosti např. plně automatizované parkování, ale hlavně opravila bývalou ranvej a pojezdové dráhy, které nyní slouží pro testování scénářů ve vysokých rychlostech. To umožňuje testovat funkce automobilů, které se budou vyrábět po roce 2022 a které jsou hodnoceny podle nových pravidel EuroNCAP). „Dalším krokem bude vybudování technicko-administrativního zázemí odpovídajícího 21. století. Chceme významnému investorovi vyjít vstříc, a umožnit mu tak posunout rozvoj firmy i samotného území vpřed. Výsledky z nově vybudovaného polygonu budou aplikovány do výroby mnoha automobilek na celém světě a pomohou ke zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích,“ říká radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS).

„Podpis dlouhodobé smlouvy je klíčový okamžik, který jsme dlouho a pečlivě připravovali,” říká Tomáš Vahalík, finanční ředitel skupiny Valeo pro Českou republiku. „Dlouhodobá spolupráce se Středočeským krajem nám umožní vložit do zlepšení testovací infrastruktury výrazně více investičních prostředků, díky čemuž budeme moci na milovickém polygonu testovat nejmodernější systémy pro autonomní automobily. To nám umožní vytvořit další vysoce kvalifikované pracovní pozice a zároveň zvýšit prestiž a důležitost nejen českého vývojového centra v rámci skupiny Valeo, ale i celé České republiky v oblasti vývoje autonomních vozidel,” dodává. „Jsme rádi, že si představitelé Středočeského kraje tuto příležitost plně uvědomují a velmi oceňujeme konstruktivní a profesionální jednání nového vedení kraje během přípravy smlouvy.“

Valeo se v nově uzavřené nájemní smlouvě zaváže k vybudování veškerých přípojek pro vodu, kanalizaci a elektřinu od dohodnutých přípojných míst na hranici pronajatých pozemků ke koncovým přípojným bodům nové administrativní budovy. „V případě, že by došlo k předčasnému ukončení nájmu z důvodů zaviněných partnerem, pak budou Středočeskému kraji předány všechny budovy vystavěné na krajských pozemcích za takových finančních podmínek, které by se aplikovaly v okamžiku řádného uplynutí dohodnuté doby nájmu,“ upozornil radní Libor Lesák.

Valeo je vysoce inovativní technologickou skupinou společností investující 13 % svého světového obratu do vědy a výzkumu. V České republice zaměstnává v oblasti vědy a výzkumu více než 700 lidí. Je jedničkou na světovém trhu v oblasti vývoje senzorů a asistenčních systémů do automobilů. Další rozvoj tohoto vysoce inovativního směru je rozhodně přínosem pro Středočeský kraj na jeho cestě od montovny k mozkovně,“ dodává Věslav Michalik (STAN), náměstek pro finance, dotace a inovace.