Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeský kraj podpoří policii a profesionální hasiče sedmi miliony korun určenými na nadstandardní projekty v kraji

Středočeský kraj podpoří policii a profesionální hasiče sedmi miliony korun určenými na nadstandardní projekty v kraji

27. 10. 2021

Čtyři miliony korun pro Krajské ředitelství Policie ČR Středočeského kraje a tři miliony pro Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje jako účelový dar schválili jednomyslně krajští zastupitelé na svém zasedání 25. října 2021.

Středočeský kraj podpoří policii a profesionální hasiče sedmi miliony korun určenými na nadstandardní projekty v kraji

Středočeský kraj podpoří policii a profesionální hasiče sedmi miliony korun určenými na nadstandardní projekty v kraji

“Finanční dar policii je určen na nákup speciálních bezpilotních dronů a další zaměřovací techniky, která významně pomáhá zrychlit zaměření a nasnímkování dopravních nehod a mnohem rychleji zprůjezdnit silnici, kde k dopravní nehodě došlo. Zminimalizuje se tak dopravní zácpa, která se většinou za nehodou vytvoří, ” vysvětluje hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Bezpilotní drony ale také významně pomáhají například při pátrání a řešení kriminálních trestních činů.  Další část z darovaných prostředků je určena pro rozšíření sítě POL POINTů, tedy jakýchsi “on-line služeben policie”, které jsou umístěny v budovách obecních úřadů, infocentrech nebo na hradech a zámcích a slouží ke vzdálené on-line komunikaci občanů s Policí ve Středočeském kraji. Prostřednictvím POL POINTů může občan nahlásit policii podnět, trestný čin nebo být i vzdáleně, po domluvě s policií, vyslýchán, aniž by jezdil na služebnu do jiného města.

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje z poskytnutých financí ve výši tří milionů korun zakoupí užitkové a osobní automobily, které budou určeny pro zásahovou činnost řídících důstojníků HZS Středočeského kraje v operačním řízení a pro zajištění organizačního řízení stanic HZS kraje. „Příslušníci hasičských sborů nám pomáhají v mnohých krizových situacích. Třeba řešení pandemie bychom si bez nich neuměli vůbec představit. Kromě jednotek sborů dobrovolných hasičů chceme podpořit i naše hasiče profesionální.”

Automobily budou využívány rovněž pro přepravu technických prostředků, sorbentů, jímacích nádob čerpadel na nebezpečné látky apod. Uplatnění naleznou i při živelních pohromách například k transportu stravy, vody a materiálu, který je nutný k zajištění nouzového přežití obyvatelstva. V neposlední řadě je lze využít i pro řešení krizových situací v období pandemie onemocnění COVID-19 při přepravě osobních ochranných prostředků, dezinfekce či AG testů apod.