Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeský kraj od tohoto týdne testuje část dětí ze speciálních škol cucacími PCR testy

Středočeský kraj od tohoto týdne testuje část dětí ze speciálních škol cucacími PCR testy

26. 4. 2021

Na to, že antigenní testy pro testování dětí nejsou vhodné, upozorňuje řada odborníků. K tomuto závěru došla mj. i studie Středočeského kraje, publikovaná již 30. března letošního roku. Děti i v případě akutní infekce mají nižší virovou nálož pod hranicí detekce antigenních testů, navíc manipulace s nimi není jednoduchá, a pro některé skupiny dětí, například pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami, sou tyto testy zcela nevhodné. Rada Středočeského kraje minulý týden proto projednala a schválila nákup cucacích PCR testů pro děti ze speciálních škol. Zahájení testování PCR testy předcházelo dotazníkové šetření mezi řediteli a určení dětí, pro které je tento typ vhodnější z hlediska provedení testu a manipulace s ním. První testování proběhne zítra.

Středočeský kraj od tohoto týdne testuje část dětí ze speciálních škol cucacími PCR testy

Středočeský kraj od tohoto týdne testuje část dětí ze speciálních škol cucacími PCR testy

„Jsem ráda, že se nám podařilo zajistit PCR testy pro ty děti, které to opravdu potřebují. Pokud mentálně nebo tělesně postižené dítě nezvládne testování tzv. šťouracím testem, má být vyloučeno ze vzdělávání a zůstat doma. To je přece neakceptovatelné. To nemůžeme dopustit. Nejsem sice přesvědčena, že testování ve školách je vůbec nutné, ale pokud už testovat, dělejme to efektivně, tak aby test děti zvládly a byl vůbec k něčemu,“ říká hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Středočeský kraj se rozhodl pořídit PCR testy pro žáky krajských, obecních i soukromých speciálních škol, které o tuto formu testů projevily zájem a testy byly vhodné pro konkrétní děti a jejich specifické znevýhodnění. Testování cca 1043 dětí se speciálními potřebami v 18 školách zajistí laboratoře SPADIA, s pomocí HZS, který částečně zajistí svozy testovacího materiálu. Cena testu je 150 Kč a vlastní testování bude zahájeno v úterý 27.4. Děti, které jsou do tohoto režimu zařazeny, dnes neabsolvovaly ATG test, a počkají si do zítřka na méně zatěžující PCR test. O změně testování je informována i středočeská hygiena.

“Středočeský kraj spolu s hlavním městem Prahou požádal oficiálním dopisem všechny odpovědné ministry i premiéra Babiše ke změně způsobu testování dětí ve školských zařízeních už před 14 dny. Dosud nám nikdo oficiálně na náš podnět ani neodpověděl,” dodala hejtmanka Pecková.