Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeská koalice zazdila pokusy prověřit podezřelé smlouvy

Středočeská koalice zazdila pokusy prověřit podezřelé smlouvy

3. 4. 2019

Starostové a nezávislí se opakovaně domáhali toho, aby kontrolní orgány Středočeského kraje prověřily podezřelé smlouvy, které úřad uzavřel s desítkami externích spolupracovníků. Kontrolní výbor, v jehož čele je středočeský zastupitel za STAN Ivo Šanc, se ale situací kolem smluv opakovaně odmítl zabývat. Koalice ANO a ČSSD držená komunisty má ve výboru převahu, díky které návrh Starostů zazdila.

Středočeská koalice zazdila pokusy prověřit podezřelé smlouvy

Středočeská koalice zazdila pokusy prověřit podezřelé smlouvy

„Pokoušel jsem se kolegy přesvědčit, abychom externí smlouvy prověřili, nezdál se mi jejich počet. Hejtmančina koalice má ve výboru většinu, a ta pokus o rozkrytí smluv odmítla,“ uvedl šéf kontrolního výboru a středočeský zastupitel Ivo Šanc.

Starostové v červnu 2018 požádali o informace o dohodách s externisty podle zákona o krajích, který jim dává právo dozvědět se vše, co se týká samostatné působnosti kraje.  Krajský úřad jim tyto informace nejprve odmítl vydat a poskytl je až poté, kdy Ministerstvo vnitra konstatovalo, že opoziční zastupitelé mají na tyto informace nárok.

„Loni v červnu samozřejmě o těhotenství paní hejtmanky nikdo nevěděl, takže její výrok „opozice tento tlak načasovala přesně do začátku mého těhotenství“  je úplně absurdní.  Kdyby tehdy kraj poskytl úplné informace a netajil, kdo a co pro něj externě vykonává, problém by neexistoval,“ konstatoval Ivo Šanc.

Zastupitel Ivo Šanc členy kontrolního výboru mimo jiné informoval, že kancelář hejtmanky za externí smlouvy vyplatila v roce 2017 částku několika milionů korun, a že není zřejmé, v jakém rozsahu pokračovaly tyto smlouvy i v následujícím roce. Upozornil na to, že některé smlouvy vyvolávají určité pochybnosti. Teprve na konci loňského roku výbor souhlasil, že kontrolu podezřelých externí smluv zařadí do plánu kontrol v roce 2019. Konkrétní datum však nepadlo, a tak se prověřování podivných smluv odsunulo na neurčito.

„Ukazuje se, jak je škodlivé, pokud nemá opozice v kontrolním výboru většinu. Pak jsou jeho možnosti efektivní kontroly zvláště omezené, protože se v zásadě nejedná o výbor kontrolní, ale výbor zametací, který má za úkol zametat nepříjemné věci pod koberec,“ řekl k tomu předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik.

Zastupitelé za STAN nyní chystají další žádost, ve které opětovně trvají na rozkrytí detailů smluv, především tedy za jakou práci a komu byly tyto peníze vyplaceny.

 

Níže rovněž přikládáme zprávu Ivo Šance pro kontrolní výbor.

 

Ing. Věslav Michalik, CSc., předseda klubu krajských zastupitelů STAN

RNDr. Ivo Šanc, CSc., předseda Kontrolního výboru a krajský zastupitel STAN

Soubory ke stažení