Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Středočeská koalice odmítla na dnešním zastupitelstvu jednat o kompenzačním bonusu. Kraj se tak jejím prostřednictvím nepřihlásí k částce 700 milionů korun ze státního rozpočtu

Středočeská koalice odmítla na dnešním zastupitelstvu jednat o kompenzačním bonusu. Kraj se tak jejím prostřednictvím nepřihlásí k částce 700 milionů korun ze státního rozpočtu

3. 8. 2020

Zastupitelstvo Středočeského kraje dnes hlasy ANO, ČSSD a KSČM odmítlo projednat bod „Návrh zákonodárné iniciativy Středočeského kraje – Vydání zákona o zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů krajů v roce 2020 v souvislosti s epidemií koronaviru označovaného jako SARS CoV-2“, který na program jednání navrhovali zařadit zastupitelé STAN.

Středočeská koalice odmítla na dnešním zastupitelstvu jednat o kompenzačním bonusu. Kraj se tak jejím prostřednictvím nepřihlásí k částce 700 milionů korun ze státního rozpočtu

Středočeská koalice odmítla na dnešním zastupitelstvu jednat o kompenzačním bonusu. Kraj se tak jejím prostřednictvím nepřihlásí k částce 700 milionů korun ze státního rozpočtu

„Schváleno v Libereckém, Zlínském, Praze, v Radě Pardubického kraje. A my tak jsme první kraj, který neschválil sám pro sebe kompenzační bonus. Jsme první kraj, který evidentně nechce jistotu peněz za to, že mu je vláda vzala. Jsme první kraj, kterému nevadí leštění klik a sliby, že peníze možná někdy budou,“ okomentoval to Vít Rakušan, středočeský zastupitel, poslanec a předseda STAN. „Prý děláme politiku. Naopak. Paní hejtmanka dala přednost poslušnosti svému šéfovi před zájmy kraje. Třeba v Praze, Zlínském či Libereckém kraji dali i zastupitelé za ANO přednost kraji před politikou a daný návrh schválili,“ dodal.

Navrhovaná právní úprava vychází z již předloženého zákona o zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů krajů v roce 2020 v souvislosti s epidemií koronaviru označovaného jako SARS CoV-2, který vláda poslancům předložila dne 9. června 2020 jako sněmovní tisk 890. Ovšem zcela nepochopitelně nenavrhla jeho projednání v režimu legislativní nouze, ale podle § 90 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Tímto krokem zabránila případnému předložení pozměňovacích návrhů k tomuto zákonu. Aby bylo možné vyplatit příspěvek i krajům, které mezi územní samosprávné celky také patří a jsou postiženy výpadky daňových příjmů, jak sama vláda v odůvodnění tisku 890 uvádí, je nutné předložit tento návrh zákona. Tím dojde ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na kraje.

Na základě tohoto zákona bude krajům poskytnut jednorázový nenávratný příspěvek ve výši součinu částky 500 Kč a počtu trvale bydlících obyvatel dle stavu k 1. 1. 2020 uvedeného v bilanci obyvatel Českého statistického úřadu.

„Středočeský kraj tvrdí, že kompenzační bonus nepotřebuje, protože si vyjednal jednorázově peníze přes Asociaci krajů. To je jistě chvályhodné, ale opravdu chce vedení kraje spoléhat na to, že peníze dostane? A že bude muset peníze rychle utratit, což může ovlivnit například kvalitu oprav silnic? My jsme navrhli spravedlivou kompenzaci. Bohužel se ukázalo, že vedení kraje na jeho lidech nezáleží,“ řekla Věra Kovářová Železná, středočeská zastupitelka a poslankyně STAN. „Viděli jste krajské zastupitelstvo, které by nejenže nepožadovalo pro svůj kraj kompenzaci za výpadek koronavirových příjmů, ale dokonce by o ní odmítlo i jen diskutovat? My Středočeši jsme dnes něco takového viděli – a nebyl to hezký pohled. Naše slavná koalice ve složení ANO, ČSSD a KSČM těch 700 milionů, které by kraji měly z titulu kompenzace náležet, prostě nechce. A nás ze STANu, kteří jsme o penězích, které kraj a jeho občané potřebují, mluvit chtěli, utřeli Jermanová a spol. tradičně: je to kampáááň! Takhle si tedy vzornou péči o krajské záležitosti nepředstavuji. Co na tenhle šlendrián říkají občané Středočeského kraje?“ dodala v komentáři na sociálních sítích.

Počátkem března 2020 se v České republice objevily první případy onemocnění COVID-19. Kvůli zmírnění šíření koronaviru vláda vyhlásila 12. března 2020 nouzový stav, čímž prakticky zastavila některá odvětví ekonomiky. V důsledku toho začal rapidně klesat výběr sdílených daní. V současné době se některá opatření uvolňují, ale i tak výpadek na výběru sdílených daní bude zásadní.

Dále vláda navrhla zákon o kompenzačním bonusu, který byl již několikrát novelizován, jehož cílem je snaha o podporu OSVČ. Tento krok je pochopitelný, nicméně kompenzační bonus je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Tedy na kompenzačním bonusu se z jedné třetiny podílejí i územní samosprávné celky.

V důsledku výše uvedeného se předpokládá výpadek příjmů ÚSC prozatím ve výši 25-30 %. Tento výpadek může v některých případech zasáhnout i mandatorní výdaje. Kraje tedy budou muset omezit nejen investiční akce, ale i výdaje na běžný provoz. To se může odrazit například v omezení hromadné dopravy objednávané ze strany krajů, krácení investic do krajského zdravotnictví nebo školství a v mnoha oblastech přímo v regionech.

Vláda po velké kritice zástupců ÚSC navrhla zákon, kterým poskytne příspěvek obcím ve výši 1 200 Kč na obyvatele. Nicméně do působnosti tohoto zákona vláda opomněla zahrnout i kraje a jinou přímou podporu pro kraje zatím neplánuje. Pouze předpokládá poskytnutí finančního příspěvku na opravy krajských silnici, což takto činí každoročně, tedy to nelze považovat za přímou pomoc v souvislosti s poklesem daňových příjmů krajů v důsledku epidemie onemocnění COVID-19.

Autor: Mgr. Vít Rakušan, krajský zastupitel a poslanec STAN