Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Stipendia pro žáky se neosvědčila, 16 milionů korun dostanou přímo školy na podporu vybraných studijních oborů

Stipendia pro žáky se neosvědčila, 16 milionů korun dostanou přímo školy na podporu vybraných studijních oborů

3. 12. 2021

Celkem 16 milionů korun dostanou středočeské střední školy na podporu vybraných studijních oborů, které jsou potřebné, ale není o ně mezi žáky odpovídající zájem. Rozdělení částky dnes schválili krajští radní. Jde o takzvané podporované obory, kde dříve žáci měli nárok na stipendia. 

Stipendia pro žáky se neosvědčila, 16 milionů korun dostanou přímo školy na podporu vybraných studijních oborů

Stipendia pro žáky se neosvědčila, 16 milionů korun dostanou přímo školy na podporu vybraných studijních oborů

O zrušení stipendií rozhodla nová krajská vláda v únoru letošního roku. Podle analýzy se totiž ukázalo, že tento typ finanční podpory pro žáky není motivační. Namísto toho rada tehdy rozhodla, že se peníze určené na stipendia rozdělí přímo školám. „Pro využívání peněz z nového programu jsme stanovili jednouchá a transparentní pravidla. Peníze mohou školy, kde mají podporované obory, využít buď na pořízení nezbytného vybavení pro žáky, jako je například pracovní oblečení, obuv, nářadí, druhou možností je materiální motivace žáků např. formou různých soutěží nebo dlouhodobého hodnocení podle předem daných pravidel a třetí možností je zlepšit didaktické vybavení pro výuku vybraných podporovaných oborů,“ připomněl nová pravidla radní pro oblast školství Milan Vácha (STAN). Rozhodování o využití prostředků je v kompetenci ředitele školy, podkladem pro poskytnutí peněz jsou data o počtu žáků ve statistickém zahajovacím výkazu. Zástupci z řad ředitelek a ředitelů středních škol, které využívaly v minulosti stipendijní program, na nastavení pravidel také spolupracovali.

Na seznamu zařazených do programu je aktuálně 37 oborů a jde o ty samé, které až dosud kraj podporoval formou stipendií pro žáky.  „Podle analýzy se stipendia na vývoji zájmu o jednotlivé obory neprojevila tak, jak se předpokládalo, u některých je dokonce patrný pokles. Stipendia se zaváděla už v roce 2009 a od té doby na ně kraj do června letošního roku uvolnil celkem 125 705 700 korun,“ vysvětlil radní Vácha.

Obory, které chce kraj zatím nadále podporovat, vyplývají z poptávky na trhu práce. Některé jsou určené pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, z jiných odejdou žáci s výučním listem a zhruba sedmina jich končí maturitou. Mezi podporovanými obory je tak například klempíř, elektrikář, pekař, řezník, tesař, zedník, ale i praktická sestra, zahradník nebo zemědělec – farmář.