Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Starostové a nezávislí chtějí otevřený úřad, jednání výborů má být veřejné

Starostové a nezávislí chtějí otevřený úřad, jednání výborů má být veřejné

5. 4. 2018

Zastupitelé STAN připravili změnu jednacího řádu zastupitelstva Středočeského kraje. Jednání výborů mají být napříště veřejná.

Věslav Michalik

Věslav Michalik

Zastupitelé Starostů a nezávislých předloží na nejbližším jednání zastupitelstva Středočeského kraje návrh na změnu jednacího řádu. Jednání výborů by díky ní mohla navštěvovat i veřejnost, což dosud bylo možné pouze se souhlasem výboru. Starostové a nezávislí jsou však pro maximální otevřenost – veřejnost má právo kontrolovat své volené zástupce.

„Taková změna vede k prohloubení demokratických principů jednání samosprávných orgánů Středočeského kraje, tedy principů otevřenosti a transparentnosti, a má za cíl i podnícení zájmu veřejnosti o práci volených krajských orgánů a užší zapojení veřejnosti do rozhodování o veřejných záležitostech Středočeského kraje,“ vysvětlil autor předlohy, šéf kontrolního výboru Ivo Šanc (STAN).

Úpravu jednacího řádu chtějí zastupitelé schvalovat na nejbližším jednání zastupitelstva Středočeského kraje, tedy 26. dubna.

„Věříme, že Rada kraje takovou změnu jednacího řádu podpoří zařazením bodu na program jednání, a následně i hlasováním na zastupitelstvu,“ věří předseda zastupitelského klubu STAN Věslav Michalik.

Středočeští zastupitelé se inspirovali například u kolegů v Libereckém nebo Olomouckém kraji, veřejná jednání umožňuje například i Praha.

Pro případ projednávání citlivých záležitostí (bezpečnostní rizika, utajované záležitosti, osobní data apod.) připouští navrhovaná změna prohlášení jednání výboru nebo jeho části za neveřejné.

Autor: STAN Středočeský kraj