Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj STAN chtěl informace o policejním zásahu na Středočeském kraji, koalice vedená Jermanovou to odmítla

STAN chtěl informace o policejním zásahu na Středočeském kraji, koalice vedená Jermanovou to odmítla

26. 8. 2019

Zastupitelé hnutí Starostové a nezávislí žádali na pondělním zasedání středočeského zastupitelstva informace o červnovém policejním zásahu, který v úřadě proběhl. Chtěli vědět, proč jej policisté navštívili, a jaké to pro Středočeský kraj bude mít důsledky.

STAN chtěl informace o policejním zásahu na Středočeském kraji, koalice vedená Jermanovou to odmítla

STAN chtěl informace o policejním zásahu na Středočeském kraji, koalice vedená Jermanovou to odmítla

Média přinesla informaci, že policejní zásah souvisel s externími smlouvami, které kraj během posledních let uzavřel, a na jejichž netransparentnost STAN v minulosti několikrát upozornil. Koalice ANO a ČSSD držená komunisty to však neumožnila. Bod, ve kterém o informace žádal ředitele úřadu předseda STAN Vít Rakušan, většinou hlasů zamítla, pro byla pouze jediná zastupitelka z ČSSD.

„Jsem si vědom toho, ze se jedná o živou kauzu, nicméně chtěli jsme slyšet alespoň základní informace o tom, co se odehrálo, na jakých konkrétních odborech policisté zasahovali, a zda se její šetření týkalo externích smluv, které kraj v minulých letech uzavíral,“ uvedl šéf STAN Vít Rakušan. „Zastupitelé mají právo vědět, co se v úřadu odehrálo, byla to velmi nestandardní situace a já se domnívám, že by tu situaci vedení kraje mělo okomentovat,“ dodal.

Bod ale koaliční zastupitelé s jedinou výjimkou nepodpořili, a tak se na jednání zastupitelů nedostal. „Není to pro nás novinka. Opakovaně se dožadujeme toho, aby nás vedení kraje informovalo o věcech, na které má veřejnost i my jako zastupitelé nárok. A opakovaně se nám nedostává odpovědí. V několika případech už muselo poskytnutí informací opozičním zastupitelům nařídit Ministerstvo vnitra, na které jsme se odvolali,“ řekl šéf středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Ministerstvo vnitra skutečně nařídilo informace poskytnout, přesto se k zastupitelům nedostaly. „Středočeský kraj mi odmítl informace poskytnout s odůvodněním, že veškeré požadované materiály má policie a kraj nemá jejich kopie,“ uvedl zastupitel za STAN Martin Macháček.

Autor: Filip Reinöhl