Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Rozhovor se starostou Kutné Hory RNDr. Ivo Šancem: Nečekám, že nová vláda bude stabilní

Rozhovor se starostou Kutné Hory RNDr. Ivo Šancem: Nečekám, že nová vláda bude stabilní

4. 12. 2013

Stejně tak si nemyslí, že nová vláda vznikne ještě letos. Co ale od nové vlády očekává? Jaké problémy jej nejvíce "pálí"? A o co by se chtěl zasadit z pozice starosty on sám ještě do konce volebního období? V rozhovoru, který poskytl Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu) našim stránkám, jsme hovořili také o příčinách a důsledcích úbytku obyvatel ve městě či o ocenění, které radnice nedávno získala za svou otevřenost.
Rozhovor se starostou Kutné Hory RNDr. Ivo Šancem: Nečekám, že nová vláda bude stabilní

Rozhovor se starostou Kutné Hory RNDr. Ivo Šancem: Nečekám, že nová vláda bude stabilní

Byť jste byl předčasným volbám nakloněn, přesvědčen o tom, že něco vyřeší, jste nebyl. Jak nyní hodnotíte situaci měsíc po volbách? Kdy lze podle vás očekávat novou vládu a především, domníváte se, že bude stabilní a konstruktivní?
 
Předčasným volbám jsem nebyl příliš nakloněn, ale stalo se. Výsledek se liší od mých původních předpokladů. ČSSD vyhrála mnohem míň, než se čekalo. Uspěla dvě uskupení, která jsou poměrně nevyzpytatelná. ODS utrpěla drtivou porážku, lidovci se vrátili do Parlamentu. V současné době probíhají koaliční jednání a stále existuje šance, že se dohodnou ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Tato koalice by mohla být reálná a mohla by znamenat relativně „nejmenší zlo“. Dokonce se zdá, že se podařilo překonat překážku postoje k církevním restitucím. Nyní se přou o jednotlivá vládní křesla. Taková rozepře je vcelku logická a očekávaná. Potom jistě dojde na další jednání o daňových záležitostech a o penzijní reformě. Myslím, že zmíněné tři strany by se mohly dohodnout, ale novou vládu bych asi už v letošním roce neočekával. A také bych nečekal, že nová vláda bude příliš stabilní.
 
Nové strany rostou jak houby po dešti a předčasné volby toho byly důkazem. Nesnažila se vás tak některá ze stran přetáhnout v rámci voleb na svou kandidátku? A neuvažoval jste vy osobně o vstupu do vysoké politiky? Proč?
 
Protože jsem členem krajského zastupitelstva za Starosty a nezávislé v koalici s TOP 09, tak se asi očekávalo, že se nebudu angažovat za jinou politickou stranu. Nikdo mne nepřetahoval, jen se objevil drobný náznak od ANO. Vstup do vysoké politiky by mne možná zajímal, ale neláká mne vysedávání v českém Parlamentu. Zajímala by mne spíš výkonná moc a evropská úroveň politiky. Neměl jsem tedy ambice v říjnových parlamentních volbách kandidovat na volitelných místech. Souhlasil jsem s tím, že kandidátku TOP 09 a STAN podpořím účastí na nevolitelném místě. TOP 09 mne však odmítla.
 
A kdybyste měl zákonodárnou moc, co byste chtěl změnit? Co vás osobně jako občana nejvíce trápí?
 
Naši společnost vidím více z pozice starosty než z pozice běžného občana. Přiznám se k této deformaci. Velkou překážkou je nevyhovující zákon o veřejných zakázkách, který vede k prodlužování investičních akcí a k horší kvalitě prací. Také bych prosazoval principy subsidiarity včetně jiného dělení veřejných financí. Místo neprůhledného rozdělování různých dotací dát větší finanční příděly městům a obcím. Pokusím-li se zapřemýšlet jako občan, tak mi vadí příliš komplikovaný právní systém, přemíra zákonů a dodatků, ve kterých je těžké se vyznat. Kdybych tedy měl mít zákonodárnou moc, tak bych spíš zákonodárné aktivity brzdil. Více než přímé osobní potřeby mně jako občanovi vadí problémy v širší společenské rovině.
 
David Rath zaplnil po popruštění z vazby média. Když ale vy osobně jako starosta zavzpomínáte na jeho působení v čele kraje, jak byste jej hodnotil? A domníváte se, že se nyní sociální demokracie v kraji oprostila od chyb předchozího vedení?
 
Jako starosta Kutné Hory musím pozitivně ocenit zásluhy Davida Ratha na obnově Jezuitské koleje a parku před Jezuitskou kolejí. Jinak ale musím konstatovat, že David Rath se zásadním způsobem podílel na zadlužení kraje, protože z jeho iniciativy byly investovány neúměrně vysoké částky do rekonstrukce nemocnic, zatímco jiné priority – například silnice – byly opomíjeny. Nad některými akcemi, jako je například Vlachovo letecké muzeum v Mladé Boleslavi a hlavně způsob financování jeho výstavby, zůstává rozum stát. Nebudu se vyjadřovat k formě vládnutí Davida Ratha a k jeho způsobu řízení krajského zastupitelstva. U toho jsem nebyl.
 
Téměř rok budete ještě ovlivňovat dění v Kutné Hoře. Co je tak vaší prioritou do konce volebního období? Máte před sebou ještě nějaký cíl, který byste chtěl dotáhnout do konce? A máte ambice příští rok obhájit mandát starosty?
 
Do konce volebního období bych rád zásadně pokročil s výstavbou sportovní haly, i když se asi nestihne dokončit. Podobně je to i s výstavbou azylového domu a centra sociálních služeb, Dokončit by se měla přestavba atletického stadionu. Rád bych, abychom zásadně pokročili s obnovou parku pod Vlašským dvorem. Budeme muset vypracovat některé strategické dokumenty města i nejbližšího regionu. Cítím i dluh ve spolupráci města s podnikateli i s aktivní částí veřejnosti, zejména s lidmi, kteří pracují v poradních komisích města. Chtěl bych také zajistit financování obnovy domu Mikuláše Dačického a budovy bývalé Základní školy J. A. Komenského. A chtěli bychom připravit další projekty pro nadcházející dotační období evropských strukturálních fondů.
 
Společně se svými kolegy z našeho sdružení se chceme ucházet o obhajobu našich pozic. Za čtyři roky se toho nedá stihnout mnoho a nikomu se nechce odcházet od rozdělané práce.
 
Nedostatek míst v mateřských školách řeší už nějakou dobu většina měst a obcí v celé České republice. Nejvíce ale problém trápí 
Středočeský kraj, kde se asi nejvíce projevuje i suburbanizace. Jak byste hodnotil kapacity a naplněnost MŠ a ZŠ v Kutné Hoře? A plánujete tak v nejbližší době nějaké investice?
 
Kapacita mateřských školek je v Kutné Hoře jenom mírně pod skutečnou potřebou. Jsme v jiné situaci než středočeské obce v blízkosti Prahy, kde zásadně vzrostl počet obyvatel, aniž by tomu odpovídal rozvoj infrastruktury.
 
Školky v Kutné Hoře jsou pěkné a kvalitní. V posledním roce přibyly i dvě soukromé mateřské školky. Připravujeme investice do zateplení a dalších stavebních opatření a připravujeme i rozšíření kapacity jedné školky. Jde o přestavbu půdního prostoru na učebny.
 
Jak velkým problémem je vlastně proces suburbanizace ve městě? A jak se s negativními důsledky procesu snažíte případně vypořádat?
 
Jak jsem zmínil, v Kutné Hoře je situace jiná. Máme spíš opačný problém. Počet obyvatel se snižuje, staví se málo. Velké developerské projekty, na kterých byly v minulých letech založeny představy o rozvoji města, se až na jednu výjimku neuskutečnily. Naším problémem je možná i to, že pro vedení Středočeského kraje jsou prioritní problémy spojené se suburbanizací území kolem Prahy, zatímco řešení problémů okrajových regionů zůstává stranou.
 
Kutná Hora získala dílčí cenu týdeníku Ekonom, a to za otevřenost úřadu. Co konkrétně stojí podle vás za tímto oceněním?
 
Snažíme se o maximální otevřenost a dostupnost informací pro občany i podnikatele. Činíme tak bez velkých slov. Zveřejňujeme smlouvy, důkladně dbáme na dodržování zákona a pravidel veřejných zakázek. Vydáváme radniční zpravodaj „Kutnohorské listy“ v tištěné i elektronické podobě, město má profil na Facebooku. Neodmítáme žádné setkání s místními podnikateli. Zřídili jsme fond cestovního ruchu, což dává příležitost podnikatelům spolurozhodovat o financování propagace města.
 
Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Starosta-Kutne-Hory-Necekam-ze-nova-vlada-bude-stabilni-295535