Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Stát potřebuje rozumnou vládu...

Stát potřebuje rozumnou vládu...

13. 9. 2021

Přečtěte si rozhovor s Věrou Kovářovou, poslankyní hnutí STAN a kandidátkou koalice Piráti a Starostové v říjnových parlamentních volbách. Co ji v životě nejvíce ovlivnilo? Čemu se v Poslanecké sněmovně věnuje a jakou politiku se snaží dělat? Jaké užitečné změny už během svého politického působení v Parlamentu prosadila?

Stát potřebuje rozumnou vládu...

Stát potřebuje rozumnou vládu...

Paní poslankyně, začneme trochu jinak, než by se od rozhovoru s politikem dalo očekávat. Co byste řekla, že vás v životě nejvíce formovalo?

Za to, jaká jsem, vděčím především svým rodičům. Byli na mě byli přísní, ale zároveň laskaví. Vždy mě podporovali v tom, co dělám. A to si myslím, že je pro děti důležité a ne každé má takové štěstí. Já ho měla.

Druhou věcí, která mě v mládí velmi ovlivnila, byl basketbal. Ten mě naučil prosadit se, ale zároveň zůstat týmovým hráčem. To je podle mého výborná průprava do života – a politika není výjimkou. Dnes už si „zasmečuji“ jen slovně během sněmovních interpelací na členy vlády, basket mi ale dal hodně a dodnes z toho těžím.

Mnoho politiků, kteří se ucházejí o hlasy voličů, vyjíždí v posledních týdnech na různé akce. Děláte to také tak?

S občany Středočeského kraje jsem v každodenním kontaktu, a to dlouhodobě. To je, myslím, důležité, protože pokud někdo mezi lidi začne vyjíždět až před volbami, je to špatně. Středočeský kraj je nádherně rozmanitý, probíhají v něm nejrůznější akce, na kterých se vždy dozvím něco nového a objevím něco krásného. Navíc není pro mě a moji práci lepší inspirace než povídání si s lidmi. A nemusí to být ani představitelé místních samospráv, se kterými pravidelně řeším problémy, se kterými se v místě potýkají. Často se tak stalo, že díky rozhovoru s občany na nějaké akci vzniknul konkrétní návrh, který se nám povedlo ve Sněmovně prosadit.

Jakou zajímavou akci jste v posledních dnech navštívila?

Moc se mi líbila akce Zažít město jinak, která proběhla v Berouně v tamních kasárnách. Takové sousedské akce mě baví, protože je krásné vidět, jak lidé potkávají své sousedy, své přátele. I já jsem se s mnoha z nich právě v Berouně setkala. Podobných akcí zažívám na svých cestách naším krajem čím dál tím více. A to je skvělé, Středočeský kraj prostě žije. Poslední rok a půl plný lockdownů jednoznačně ukázal, že osobní setkání je nenahraditelné, tím spíš mám tyto akce ráda.

Máte v práci nějaké motto? 

V práci se řídím heslem: „Vidím, slyším, řeším“. Pozorovat, naslouchat, co naše starosty, obce, ale také jednotlivé občany trápí a pokoušet se jim pomoci, je pro mě zásadní. Zní to možná obyčejně, ale snažím se řešit konkrétní reálné problémy, se kterými se na mě lidé obracejí. Taková politika má pro mě smysl!

Řeknete nám nějaký příklad?

 

Povedlo se nám třeba prosadit, že pro vyřízení žádosti o nový řidičský průkaz již není potřeba s sebou nosit papírovou fotku. Vše zařídí přímo na úřadě. Nový řidičák je navíc možné si vyřídit na úřadě jakékoliv obce s rozšířenou působností, nejen na „domovském“ úřadě. To nemalé řadě lidí významně ulehčilo leckdy velmi nesnadnou cestu za vyřízením žádosti o řidičský průkaz. Ano, možná drobnost, ale drobnost, která se snad počítá.

A co dalšího se vám povedlo?

Mám ráda středočeskou přírodu. Náš kraj má v tomhle ohledu hodně co nabídnout. A proto jsem moc ráda, že se nám s kolegyní Janou Krutákovou povedlo prosadit vynětí řeky Berounky z úseků určených ke splavnění. To pomůže obcím podél toku, lidem v okolí a rozhodně i rybářům, pro které je Berounka oblíbeným revírem. Opět zdánlivá maličkost, ve které ale spatřuji hluboký smysl, i když na titulní stránky novin se s podobnými tématy proniká jen těžko. Pro lidi ale význam mají, nejlepším důkazem jsou pro mě jejich příznivé ohlasy.

Jedním z vašich témat jsou také školy a dětské skupiny. Vím, že několik návrhů se vám podařilo prosadit i v této oblasti, můžete nám je přiblížit?

Je to tak, základní a mateřské školy a dětské skupiny jsou mými srdečními záležitostmi. Prosadila jsem dotační titul na výstavbu základních škol a navýšení dotačního titulu na výstavbu mateřských škol. A v neposlední řadě se nám podařilo zachránit stávající podobu dětských skupin- s menšími či většími kompromisy- a za to jsem ráda. Nedostatečné kapacity škol a školek zůstávají vzhledem k situaci ve Středních Čechách mou prioritou i nadále.

Tomu naprosto rozumím, boj o zachování dětských skupin jsem jako rodič sám pozorně sledoval. Není to ale jediný váš „zářez“, podle sněmovních statistik se dá říci, že jste jednou z nejaktivnějších poslankyň. Máte na to nějaký recept?

Jediným receptem, podle kterého ve své práci „vařím“, je naslouchání. Věnuji se tématům, se kterými přicházejí starostové či občané. Většinou to nejsou kauzy, které jsou plná média, to bohužel ne, zpravidla jde o drobné praktické záležitosti, které ale veřejnost trápí. A já si prostě myslím, že žádné téma není tak malé, aby si nezasloužilo pozornost. A zvedat tahle malá témata mě moc baví.

A nyní z úplně jiného soudku. Jste místopředsedkyní hnutí Starostové a nezávislí. Co vás právě do tohoto hnutí přivedlo?

Ve STANu jsem od jeho počátků. Vlastně od doby, kdy se všichni jeho členové do nějakého většího stanu s trochou nadsázky mohli docela pohodlně vejít. Ta doba je pryč, uběhla léta, rozrostli jsme se. Vidíme to i u nás ve Středočeském kraji, kde máme úspěšnou hejtmanku Petru Peckovou a nové krajské vedení řeší problémy, které minulá rada pod vedením hnutí ANO neřešila, nebo snad řešit nechtěla nebo to nezvládala. Vlastně se ani moc nedivím, kraj pod vedením paní Jermanové sloužil spíš jí a jejím věrným, než Středočechům, bylo to prostě ostudné.

Co byste nakonec vzkázala čtenářům?

Především přeji pevné zdraví. To se – obzvláště v posledních měsících – ukazuje jako to nejdůležitější a nejcennější. Všechny čtenáře chci samozřejmě pozvat k volbám 8. a 9. října. Protože ať už budou volit kohokoliv, je dobré si uvědomit, že nyní se nehraje o nic menšího, než je budoucnost naší země více než kdykoliv jindy.