Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj 
Požadujeme vrácení dotace na Čapí hnízdo do státního rozpočtu


Požadujeme vrácení dotace na Čapí hnízdo do státního rozpočtu

11. 1. 2018

Dnes se uskutečnilo zasedání většiny členů Výboru Regionální rady ROP Střední Čechy, aby probrali společný postup při projednávání případného vyjmutí projektu Čapí hnízdo z evropského financování


Požadujeme vrácení dotace na Čapí hnízdo do státního rozpočtu


Požadujeme vrácení dotace na Čapí hnízdo do státního rozpočtu

Zástupci STAN, TOP 09 a ODS se na dnešním jednání shodli, že budou postupovat společně, a budou trvat na tom, aby projekt Čapí hnízdo z evropského financování vyjmut nebyl, jakkoli doporučení Ministerstva financí je opačné. Pro takový postup je hned devět zástupců z celkového počtu patnácti členů výboru, kterému předsedá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Zároveň požadují, aby na základě zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF bylo s příjemcem dotace zahájeno řízení o vrácení do státního rozpočtu.

O osudu projektu Čapí hnízdo, kvůli kterému policie obvinila mimo jiné premiéra Andreje Babiše a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, má výbor jednat příští úterý 16. ledna.

„Pokud bychom vyjmuli dotaci na Čapí hnízdo z evropského financování, tak se celá kauza stává národní záležitostí a já se obávám, že se zamete pod koberec. Pokud české orgány o vyjmutí rozhodnou, měly by okamžitě zahájit s žadatelem o dotaci řízení o jejím vrácení,“ říká místopředseda výboru Věslav Michalik

„Členové regionální rady stále nemají k dispozici kompletní zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF, která se dotací zabývala a je absurdní, že z ní již citují média. Žádáme ředitele úřadu a středočeskou hejtmanku Pokornou Jermanovou (ANO 2011), aby zprávu před jednáním poskytli.“ říkají Michael Pánek a Jana Poláková, členové výboru za ODS.

„Z neoficiálního znění zprávy OLAF vyplývá, že mohlo dojít k celé řadě podvodných jednání, která poškozují Českou republik, proto vyzýváme hejtmanku a Úřad Regionální rady, aby podnikli příslušné kroky k vymáhání škody, která mohla vzniknout,“ dodává Jan Jakob, člen výboru za TOP 09.

Autor: TZ STAN Středočeský kraj