Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Poděbradská ZUŠ přejde od nového roku z kraje na město Poděbrady

Poděbradská ZUŠ přejde od nového roku z kraje na město Poděbrady

22. 9. 2023

Zřizovatelské kompetence ZUŠ Otakara Vondrovice Poděbrady přejdou od 1. 1. 2024 ze Středočeského kraje na město. Rozhodlo o tom krajské zastupitelstvo. O převod projevilo zájem město Poděbrady a zastupitelstvo jeho žádosti vyšlo vstříc. Pod správou Kraje tak od ledna zůstane 11 základních uměleckých škol.

Poděbradská ZUŠ přejde od nového roku z kraje na město Poděbrady

Poděbradská ZUŠ přejde od nového roku z kraje na město Poděbrady

„Ve Středočeském kraji je 66 základních uměleckých škol a jen 13 z nich zřizuje kraj. Většina je městských a několik je soukromých. Města a obce mívají s těmito školami obvykle velmi dobrou spolupráci a dává smysl, aby byly i zřizovatelem. Loni jsme proto oslovili města s nabídkou na převod zřizovatelské funkce a školy se postupně převádějí. Dosud této možnosti využilo 7 měst. Základní umělecké školy jsou financovány na základě normativů MŠMT podle počtu žáků a ze školného. Zřizovatel poskytuje příspěvek na provoz školy, pokud výše uvedené zdroje nestačí. Od ledna příštího roku přejde z kraje na město ještě ZUŠ Mnichovo Hradiště,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Tradice ZUŠ Poděbrady sahá do roku 1953. Z tehdejšího počtu 50 žáků a pěti učitelů se rozrostla na dnešních 700 žáků a 37 učitelů. Výuka probíhá ve čtyřech oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém. Z prostor poděbradského zámku, kde škola začínala, se výuka přesunula na 46 let do vily v Palachově ulici. Současná ZUŠ sídlí od roku 1999 v nově vybudované půdní vestavbě budovy ZŠ TGM ve Školní ulici. Hromadné předměty se vyučují v prostorách této budovy v samostatně vybavených třídách v 1. a 2. poschodí.