Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Petra Pecková udělila Ceny hejtmanky Středočeského kraje

Petra Pecková udělila Ceny hejtmanky Středočeského kraje

25. 3. 2022

V kutnohorské Galerii Středočeského kraje se včera předávaly Ceny hejtmanky za rok 2021. Jde o ocenění pro osobnosti, které jsou spjaté se Středočeským krajem a jejich činnost, čin nebo dílo je něčím mimořádné. Osobnosti nominuje veřejnost, o vítězích v jednotlivých kategoriích s výjimkou Ceny veřejnosti rozhoduje porota složená ze zástupců kraje a odborníků.

Petra Pecková udělila Ceny hejtmanky Středočeského kraje

Petra Pecková udělila Ceny hejtmanky Středočeského kraje

Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje bylo nominováno 36 osobností. Jsou mezi nimi podnikatelé, vědci, sportovci, osobnosti spojené s kulturou nebo lidé, kteří pomáhají druhým. „Je opravdu velmi těžké vybírat mezi tolika nominacemi, protože každý příběh je jiný a neměřitelný. I proto jsem, samozřejmě s nadsázkou, navrhovala ocenit všechny. Jsem přesvědčena o tom, že potřebujeme vzory, že potřebujeme inspirativní osobnosti, protože díky nim je společnost silnější. Všem moc děkuji a rovnou vybízím, aby lidé přemýšleli o nominacích do dalšího ročníku,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovala komise složená ze členů Rady Středočeského kraje, zástupců zastupitelských klubů a odborníků z jednotlivých oblastí. O vítězi v kategorii Cena veřejnosti se rozhodovalo prostřednictvím hlasování veřejnosti na webu Středočeského kraje.

Kategorie

Vítěz

Nominován za

Hrdinský čin a společenská odpovědnost 

HAVELKOVÁ JANA, PŘÍBRAM 

Paní Jana Havelková dlouhodobě a nezištně pomáhá znevýhodněným dětem z Příbrami a okolí. Pořádá charitativní akce, organizuje oslavy narozenin dětí z dětského domova Pepa a rozděluje a rozváží potravinovou pomoc znevýhodněným rodinám. To vše dělá ve svém volném čase bez nároku na honorář.     

 

Kultura 

CHVALNÍK JÁN, BOHUTÍN 

Pan Ján Chválník je jedním z nejznámějších řezbářů u nás a jeho tvorba je známá i v zahraničí. Dlouhodobě působí ve spolku Příbramských betlémářů, který se snaží zachovat betlémářské tradice na Příbramsku a pečuje o rozšiřování rozsáhlé sbírky historických i současných betlémů. Věnuje se také návrhům mincí a vydává regionální pamětní mince. 

 

Podnikatel 

ANTOŠ JIŘÍ, MILOVICE 

Pan Jiří Antoš otevřel v roce 2012 v Milovicích park Mirákulum, který se stal ojedinělým projektem nejen v Česku, ale i za hranicemi. Neustále ho rozvíjí a zlepšuje. Jiří Antoš klade velký důraz na maximální komfort návštěvníků a pravidelně pořádá charitativní akce pro děti z dětských domovů. 

 

Pracovník veřejného sektoru

BÍLKOVÁ HANA, LÍBEZNICE 

Paní Hana Bílková byla dlouholetou ředitelkou Oblastního muzea Praha východ. Na starosti měla mimo jiné revitalizaci areálu horního zámku v Panenských Břežanech a vybudování moderní multimediální expozice „Zločin a trest“. Jejím projektem byl i transfer otisku historické zdi z Porchester Gate v Londýně do Panenských Břežan. 

 

Sport 

PRSKAVEC JIŘÍ, BRANDÝS NAD LABEM – STARÁ BOLESLAV 

Pan Jiří Prskavec byl nominován za reprezentaci České republiky na LOH v Tokiu. Jiří Prskavec tam získal ve vodním slalomu zlatou medaili. Už v minulých letech se stal přitom opakovaně mistrem světa a mistrem Evropy. Jiří Prskavec je občanem města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav.   

 

Věda a výzkum 

NEUŽIL JIŘÍ, Prof., VESTEC 

Profesor Jiří Neužil byl nominován za vývoj léku proti nádorovým onemocněním. Před 13 lety přišel s myšlenkou na lék, který by cílil přímo na mitochondrie nádorových buněk. Výsledky první fáze klinické studie ukazují, že pacienti léčbu dobře snášejí. Velmi pozitivní efekt má u nemocných s karcinomem ledvin. 

 

Vzdělávání

HOREŠOVSKÝ PAVEL, LIDICE 

Pan Pavel Horešovský, který je nejmladším přeživším lidickým dítětem, se aktivně zapojuje do dění v obci Lidice. Zapojuje se do organizace pietních aktů, účastní se besed pořádaných lidickým památníkem, je místopředsedou spolku Lidice Memory. Svým působením hájí pravdivý výklad lidické historie a předává odkaz Lidic dalším generacím. 

 

Cena veřejnosti

STAREC MILAN, VODOCHODSKÝ TOMÁŠ, KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY 

Pan Milan Starec se svým společníkem Tomášem Vodochodským zasvětili celé své dosavadní profesní životy záchraně a obnově černokosteleckého pivovaru. Vybudovali unikátní pivovarnické muzeum, zachraňují pivovarnické technologie historických pivovarů z Čech, Moravy a Slezska.  Areál pivovaru je znám i díky bohaté kulturní činnosti.