Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Petr Borecký: Budoucnost Středočeského kraje

Petr Borecký: Budoucnost Středočeského kraje

30. 8. 2024

Princip dobré správy kraje je jasný – mít pružný úřad, modernizovat infrastrukturu, dělat věci férově. Je ale potřeba se podívat také dál do budoucnosti. A tady je třeba si přiznat, že úkoly, které nás čekají, zdaleka přesahují horizont „dobré správy Středočeského kraje“.

 

Petr Borecký: Budoucnost Středočeského kraje

Petr Borecký: Budoucnost Středočeského kraje

V příštích 20 letech se do kraje přistěhuje dalších 200 tisíc obyvatel. Do Prahy dalších 300 tisíc. Celý region tak bude mít takřka 3,5 milionu obyvatel. Kvůli drahým pražským bytům se však lidé budou stěhovat dál a dál od Prahy. Už dnes vidíme, že se začíná zvedat zájem o bydlení na Kouřimsku, Rakovnicku či Kolínsku. Počet obyvatel nad 65 let začne s počátkem 30. let prudce růst a zvedne se o více než o 80 %. 

To vše bude vyvolávat enormní tlak na infrastrukturu spojenou s tlakem na finance Středočeského kraje, Prahy, ale i státu. 

A pojďme si říct upřímně, že pokud se:

  • nezmění současný trend koncentrace ekonomického výkonu do Prahy,
  • nezvýší výrazně hospodářský výkon Středočeského kraje a ČR, respektive produktivita práce,
  • nezvýší role lokálních center ekonomického a společenského výkonu (Kolín, Mladá Boleslav, Benešov, Rakovník, Příbram, Mělník, zóna Milovice), 
  • nezmění daňový systém a rozpočtové určení daní, které kraj diskriminují, 

tak mnou výše naznačené výzvy se stanou takřka neřešitelné. 

Jednou z hlavních rolí příštích představitelů Středočeského kraje tedy bude kromě změny přerozdělování daní a udržení tempa investic do školství a dopravní infrastruktury také: 

  • spolupráce s výše uvedenými městy na vytváření podmínek pro podpoření stávajících a přilákání nových investorů do odvětví s vyšší přidanou hodnotou a využití již existující tradice (energetický a dopravní průmysl, datové a IT služby, biotechnologie, farmaceutický průmysl). Česko a Středočeský kraj zde mohou využít nastupujícího trendu deglobalizace některých služeb a průmyslu. Součástí této spolupráce musí být i prezentace Středočeského kraje a jeho měst na mezinárodních investičních veletrzích (ITIF apod.) a spolupráce Středočeského Inovačního Centra, CZECHINVESTu a dalších agentur,
  • spolupráce se soukromým sektorem, aby se mu co nejvíce usnadnilo podnikání, které přinese do systému peníze, 
  • investice do středočeských středních škol, aby byly schopné studentům nabízet konkurenceschopné vzdělávání, a to včetně mezinárodních výměn, 
  • příprava a společné veřejné i soukromé investice do zdravotní a sociální infrastruktury,
  • adaptace středních Čech na klimatickou změnu.

Cílem těchto aktivit musí být vytvoření takových podmínek, aby Středočeský kraj měl sice i nadále své přirozené centrum v Praze, ale vytvořil i síť regionálních center, která nabídnou atraktivní podmínky pro život všem vrstvám společnosti i mimo pražský region. Fungování kraje a život v něm pak budou pro jeho obyvatele příjemnější a udržitelnější. 

 

Autor: Petr Borecký