Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Odcházející předseda Šanc: kontrolní výbor je bez šéfa paralyzovaný

Odcházející předseda Šanc: kontrolní výbor je bez šéfa paralyzovaný

6. 2. 2020

Kontrolní výbor Středočeského kraje zůstal paralyzovaný, kontrola činnosti koaliční vlády proto není možná. Do své poslední zprávy to napsal končící šéf výboru Ivo Šanc (STAN). Šanc na funkci rezignoval ze zdravotních důvodů, na lednovém zasedání zastupitelstva koaliční zastupitelé odmítli zvolit jeho nástupce.

Odcházející předseda Šanc: kontrolní výbor je bez šéfa paralyzovaný

Odcházející předseda Šanc: kontrolní výbor je bez šéfa paralyzovaný

Pavel Fojtík, kandidát klubu STAN na nového předsedu kontrolního výboru, byl sice zvolen jeho členem, avšak koalice ANO, ČSSD a komunistů jej odmítla zvolit předsedou. Radní Martin Herman (ANO) to odůvodnil tím, že pár měsíců do voleb už výbor předsedu nepotřebuje.

„Nezvolením předsedy kontrolního výboru byla činnost výboru paralyzována. Dle platného jednacího řádu Zastupitelstva kraje a jeho výborů totiž jednání výboru svolává jeho předseda a ten i určuje program jednání a jednání řídí. V případě nepřítomnosti předsedy řídí jednání výboru jím pověřený člen výboru. Jak je patrné, pravidla samosprávných orgánů Středočeského kraje, tj. Jednací řád Zastupitelstva a výborů Středočeského kraje, jednoznačně určují, že Kontrolní výbor musí mít svého předsedu. Bez předsedy nemůže být jednání KV právoplatně svoláno, nemůže být stanoven jeho program, nemůže být pověřen nikdo jiný řízením jednání kontrolního výboru,“ napsal Šanc kolegům.

Kontrolní výbor sice má plán své činnosti, bez předsedy ale nemůže řešit aktuální kauzy či podněty. Kontrolní výbor přitom v minulosti mnohdy reagoval právě na kauzy, které se týkaly radních kraje či krajských příspěvkových organizací, jako třeba Krajské správy a údržby silnic.  „Za těchto okolností může být jediným legálním postupem buď zvolení nového předsedy, nebo změna Jednacího řádu na příštím jednání Zastupitelstva,“ dodal Šanc.

„Nepsané pravidlo říká, že kontrolní výbor vždy vede člen nejsilnějšího opozičního klubu, a že opozice má většinu. Ve zdravé demokracii je to naprosto normální, ve Středočeském kraji vedeným hejtmankou Pokornou Jermanovou to normální není. To je dost smutný fakt,“ komentoval nezvolení Pavla Fojtíka předseda středočeských zastupitelů za hnutí STAN Věslav Michalik.