Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Nejpřívětivější úřad v kraji mají v Kolíně

Nejpřívětivější úřad v kraji mají v Kolíně

4. 10. 2019

Podle ministerstva vnitra mají nejpřívětivější městský úřad v kraji Kolíňané. Tamní radnice chce však být občanům ještě blíž.

Nejpřívětivější úřad v kraji mají v Kolíně

Nejpřívětivější úřad v kraji mají v Kolíně

Loni stříbrní, letos zlatí. Kolín je dle výsledků ankety vyhlašované ministerstvem vnitra nejpřívětivějším městským úřadem v kategorii obcí s rozšířenou působností ve středních Čechách. Do soutěže se přihlásilo celkem 146 obcí III. typu.
Kolínu k letošnímu krajskému prvenství pomohly i „zlepšováky“ z minulých let. Průmyslové město na Labi je totiž průkopníkem ve využívání chytrých technologií. Jedním z pilotních projektů úřadu je aplikace Kolín v mobilu, díky které mohou obyvatelé města rychle nalézt kontakty na úředníky nebo přes aplikaci vyfotit a oznámit závady v ulicích. Dalším prvkem „smart city“ v Kolíně je systém, který monitoruje zaplněnost kontejnerů na tříděný odpad. Především řidiči pak oceňují chytré parkování; čidla umístěná v dlažbě zaznamenávají volná a obsazená parkovací místa. Unikátním projektem je i kolínská chytrá klíčenka pro žáky základních škol. Ta dokáže zastat funkci čtenářské průkazky v knihovně nebo čipu pro objednání a výdej obědů ve školní jídelně. Otevře také školní elektronický zámek, slouží jako jízdenka v MHD a lze ji aktivovat i jako předplacenou kartu, na kterou mohou rodiče dítěti posílat kapesné.


Požehnaná tajemnice
Ale zpět k ocenění. „Poprvé se nám povedlo vyhrát. Zvítězili jsme z pohledu dostupnosti a otevřenosti úřadu, který komunikuje, a také úřadu, jenž zapojuje veřejnost do věcí, které ji trápí. Máme z toho velkou radost. Je to zásluha jak vedení města, tak týmová práce všech zaměstnanců,“ uvedla tajemnice Městského úřadu v Kolíně Dagmar Soukupová.
Dlouhodobé práce kolínské tajemnice si váží i poslanec a bývalý dlouholetý starosta města Vít Rakušan (STAN). „Čím dál víc se ukazuje, že mít dobrého tajemníka je požehnání, protože řada starostů se musí starat o státní správu. Díky tomu, že se nám povedlo v roce 2011 vybrat dobrou tajemnici, tak nám to dalo právě onen ohromný luxus starat se o samosprávu,“ řekl Vít Rakušan.
Další miliony do komfortu
Usnout na vavřínech však v Kolíně nehodlají. „V plánu máme zlepšení služeb úřadu, na které jsme nedávno získali dotaci více než sedm milionů korun. Půjde o další modernizace informačních systémů úřadu,“ sdělil starosta města Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
Klientům úřadu usnadní vzájemnou komunikaci čtyři nové informační systémy. Tím prvním je Portál úředníka, který bude obsahovat mimo jiné formuláře všech žádostí. Rozšíření se dočká rovněž informační systém radnice, který v budoucnu nabídne třeba automatické zpracování dopravních přestupků. „Chystáme i zavedení zcela nových a jednotných vyvolávacích systémů na vybraných odborech úřadu, což umožní efektivní odbavování klientů. Oproti dnešku se tyto systémy v první polovině příštího roku rozšíří i na agendu matriky a Czech Pointu. A také se pustíme do modernizace webu města a rozšíření aplikace Kolín v mobilu. Věřím, že všechny tyto služby ještě více zjednoduší komunikaci s úřadem,“ dodala Soukupová.
Na Portálu úředníka budou k dispozici formuláře všech žádostí.
Nejen „chytrý“ úřad Občany Kolína a jeho návštěvníky doprovází komfort i mimo městský úřad. Cestujícím z nového autobusového terminálu usnadňuje orientaci digitální informační systém.
 

Autor: Aleš Kubelka, MF DNES