Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Návštěva vlády ve Středočeském kraji: hejtmanka chce řešit jednotlivosti, ne koncepci rozvoje kraje

Návštěva vlády ve Středočeském kraji: hejtmanka chce řešit jednotlivosti, ne koncepci rozvoje kraje

27. 3. 2018

Středeční návštěvu vlády premiéra v demisi Andreje Babiše ve Středočeském kraji chce hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná správně využít pro lobbování za problémy regionu, se kterými může kabinet pomoci. Snahu vlády porozumět regionálním problémům vítáme.

A. Babiš a J. Jermanová - foto: Blesk.cz

A. Babiš a J. Jermanová - foto: Blesk.cz

Zastupitele hnutí STAN však zklamal program i témata návštěvy premiéra v demisi a jeho ministrů. Zdá se, že politici si vybrali okamžité, a z našeho pohledu méně palčivé problémy, než které Středočeský kraj opravdu trápí nebo v budoucnu trápit budou.

  • Příměstské trati a integrovaná doprava, chybějící stravovací zařízení v Českém Brodě, převod přerovského zámku - hnutí STAN, které bylo původně součástí krajské vlády, dobře ví, že i toto jsou příklady problémů, se kterým se vedení kraje potýkalo a potýká. Návštěvu premiéra a jeho ministrů by však podle nás mělo využít vedení kraje k řešení dlouhodobých a koncepčních otázek.
  • Je potřeba především mluvit o budoucnosti problematického, avšak funkčně velmi těsného vztahu s hlavním městem Prahou, a rovněž o koncepčním přístupu k financování krajů.
  • Tristní je v kraji situace mateřských a základních škol, a to především kvůli nedostatečným kapacitám, na které hnutí STAN hlasitě upozorňuje. A je to právě vláda, která nyní bude rozhodovat o tom, zda zůstane obcím povinnost zajistit místa v mateřských školách i dvouletým dětem, což obce ještě více finančně zatíží.
  • Nadto dlouhodobě upozorňujeme na nedostatek pedagogů a strukturu středních škol. Jejich zaměření neodpovídá potřebám kvalitního pracovního uplatnění absolventů.
  • S tím souvisí i budoucnost průmyslu a jeho proměny v digitálním věku. Vysoce průmyslový kraj se na to musí připravit, chybí mu však vize, koncepce hospodářského rozvoje a zejména pak právě dialog s vládou na toto téma.
  • Dlouhodobě nám pak chybí diskuze o rychlém, širokopásmovém internetu, dostupném pro každého, což pomůže rozvoji středočeského venkova.

Tato témata považujeme za mnohem podstatnější, než je převod zámku do vlastnictví kraje či chybějící školní jídelna. Návštěvu premiéra a jeho ministrů by hnutí STAN rozhodně využilo k diskuzi o koncepci rozvoje a budoucnosti kraje.

Premiér v demisi Andrej Babiš zatím na jízdách po krajích slibuje okamžitou, zejména finanční pomoc: třeba pro harrachovské skokanské můstky nebo semilskou školku. Podle nás by však měly tyto návštěvy sloužit k hlubší diskuzi o budoucnosti regionů.

Autor: STAN Středočeský kraj