Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Na středočeské hejtmanství se vrací „Rathovy dárečky“

Na středočeské hejtmanství se vrací „Rathovy dárečky“

28. 11. 2018

Hejtmanka Jermanová Pokorná znovu zavedla systém individuálních dotací. 

Foto: Denik.cz

Foto: Denik.cz

Středočeská koalice vedená hnutím ANO se vrátila k systému rozdělování dotací, ze kterých v éře sociálně demokratických hejtmanů těžily především obce vedené představiteli této strany. Rath si tím získával přízeň i hlasy tamní krajské stranické buňky a posiloval tak vliv uvnitř vlastní strany. Tento systém převzali i jeho následovníci Josef Řihák a Miloš Petera.

Jakkoli hnutí ANO ve volbách slibovalo odklon od rathovské politiky, nyní se k ní spolu s ČSSD a komunisty znovu vrací. Jen na pondělním zastupitelstvu navzdory opozici prosadila tato koalice individuální dotace v celkové výši 28, 5 milionu korun Starostové a nezávislí se přitom ihned po volbách snažili tyto netransparentní dotace výrazně omezit.

„Myslím, že by se k udělení individuální dotace mělo přistupovat pouze ve výjimečných případech, a mělo by být řádně zdůvodněno, proč to nejde jinak. Mezi schválenými projekty byly i takové, které mohly získat dotaci v běžných dotačních výzvách. U řady z nich nebyla v materiálech ani žádost o dotaci, rozpočet akce a další náležitosti,“ konstatoval na zasedání středočeských zastupitelů předseda klubu STAN Věslav Michalik.

Milionovou dotaci na opravu soukromého rybníka získal například Josef Kaiser, a to na projekt „ Rybník v Oboře Věšín.“ Jeho otec přitom po letošních komunálních volbách umožnil setrvání komunistického starosty Rožmitálu pod Třemšínem Josefa Vondráška. A KSČM loni právě svými hlasy pomohla i vzniku krajské koalice ANO a ČSSD.

„Sledujeme v přímém přenosu, jak se vrací staré časy, proti kterým se hnutí ANO ve volbách ohrazovalo. To vše se děje jen několik měsíců poté, co bývalá poslankyně a středočeská zastupitelka za ČSSD Lenka Mazuchová veřejně prohlásila, že na finanční dotace mohou dosáhnou jen vyvolení, kteří jsou spjati s vládnoucí koalici. I díky takovým prohlášením nyní může veřejnost každou individuální dotaci vnímat jako „politickou malou domů“ z veřejných peněz. I proto je nutné s nimi opravdu šetřit jen na zcela nezbytné případy“, dodal Michalik.

Hejtman David Rath, stejně jako nástupci Josef Řihák a Miloš Petera, byli v minulosti kritizováni například za to, že v situaci, kdy byl v téměř celém kraji nedostatek míst ve školách, získalo šedesátimilionovou dotaci na školu město Hostivice, kde bydlel a byl zastupitelem. Dotace v celkové výši 52 milionů korun zase získaly Zdice na Berounsku, kde byl místostarostou vlivný sociální demokrat a poslanec Richard Dolejš, dalších 22 milionů putovalo k místním organizacím a sdružením. Za miliony tam rekonstruovali školu, školku, kino, hřiště i lesopark. Starostové středočeských obcí tehdy proti systému rozdělování sepsali i petici. Řihák i Petera jsou dnes středočeskými radními a vládnou s hnutím ANO za podpory komunistů.