Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Na Dobříši je zdravý pohyb obyvatel jednou z priorit. Město se zapojí do projektu Aktivní září.

Na Dobříši je zdravý pohyb obyvatel jednou z priorit. Město se zapojí do projektu Aktivní září.

20. 5. 2024

Na půdě Senátu ČR se ve středu 15.5. 2024 konala konference Aktivní Česko. Konference se věnovala pohybu, a to v jakékoliv podobě. Současně byl v rámci konference představen projekt AKTIVNÍ ZÁŘÍ. Do něj se zapojují různí aktéři a město Dobříš není výjimkou! 

Na Dobříši je zdravý pohyb obyvatel jednou z priorit. Město se zapojí do projektu Aktivní září.

Na Dobříši je zdravý pohyb obyvatel jednou z priorit. Město se zapojí do projektu Aktivní září.

Naše místostarostka Jindřiška Romba je v platformě AKTIVNÍ ČESKO zapojena a daří se jí do projektu zapojit také město Dobříš. Na konferenci měla možnost představit aktivity města a mezi nimi také projekt Pěšky do školy, za kterým stojí. Tento projekt na Dobříši otestovali a po vyhodnocení jej zavedli natrvalo. 

Jindřiška také představila, jak se ve městě Dobříš bude realizovat Aktivní září. Město Dobříš cílí na všechny skupiny obyvatel, neboť pohyb je tu vnímán jako zásadní pro zdraví všech. Přirozený pohyb je třeba podporovat napříč všemi věkovými skupinami, zejména těmi nejmladšími. Proto se do projektu zapojí i děti z mateřských škol a žáci základních škol. 

Mateřské školy si 23. září uspořádají tematický sportovní den za podpory města Dobříše. Pro dobříšské základní školy naše Jindřiška společně s fyzioterapeutkou vymyslela zhruba 10 protahovacích, zahřívacích a koordinačních cviků, které natočila s dětmi na video, sestříhala a poté je zašle do škol, které si 23.9. v rámci vyučování dvakrát za vyučovací den podle videa zacvičí. Jedno video je určeno pro žáky prvního stupně a odlišné cviky pak jsou na videu pro druhý stupeň základní školy. Jindřiška věří, že podobná videa by mohla být využita i do budoucna ve školách třeba jednou týdně ve výuce. Videa totiž mohou být pomůckou především pro pedagogy, kteří nejsou příliš aktivními sportovci. 

Obdobné video bylo natočeno také pro úředníky, kteří se mohou podle fyzioterapeutkou navržených cviků protáhnout na židli u počítače a to i v šatech nebo v saku. Další video bylo natočeno pro seniory, kteří si navíc 23.9. budou moci zacvičit senior jógu v Kulturním domě Dobříš. Široká veřejnost nezůstane opomenuta, pro tu je připraven dvouhodinový odpolední blok různých typů cvičení, jako je zumba, jóga, low aerobik a další. 

Pro Jindřišku je pohyb jedním z hlavních pilířů zdravého života. V minulosti byla mimo jiné instruktorkou pohybových aktivit pro děti a dodnes je běh každodenní náplní jejího života. Uvědomuje si vliv pohybu na naše zdraví, ale také životní pohodu a je jejím cílem se o to podělit se všemi a inspirovat je. Je skvělé vidět, že se i vedení obcí zajímá o své obyvatele nad rámec jejich běžné agendy a přemýšlí, jak podpořit jejich zdraví. A my rozhodně souhlasíme a doufáme, že se podobná inciativa rozšíří, Jindřiško, jen tak dál!