Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Mnichovo Hradiště zůstává ve Středočeském kraji, k Libereckému připojeno nebude

Mnichovo Hradiště zůstává ve Středočeském kraji, k Libereckému připojeno nebude

15. 7. 2021

Mnichovo Hradiště zůstane i nadále ve Středočeském kraji. V současné chvíli by vynaložené úsilí na územní změnu neodpovídalo přínosům, navíc otázka, kterou zastupitelé v Mnichově Hradišti otevřeli na podzim loňského roku, už není na pořadu dne.

Mnichovo Hradiště zůstává ve Středočeském kraji, k Libereckému připojeno nebude

Mnichovo Hradiště zůstává ve Středočeském kraji, k Libereckému připojeno nebude

Na pozvání starosty Mnichova Hradiště Ondřeje Lochmana (STAN) se koncem minulého týdne tamtéž konalo jednání hejtmanky Petry Peckové (STAN), hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN) a starosty Turnova Tomáše Hockeho (STAN). Cílem jednání bylo představit výstupy prověřovací analýzy a témata vzájemné spolupráce. „Jsme největší kraj v republice a je možné, že některé okresy a obce našeho regionu mohly být v minulosti předchozími vedeními Středočeského kraje opomíjeny. Chci ale pana starostu i obyvatele města ubezpečit, že věnuji pozornost všem našim okresům i obcím. Chceme nastavit úzkou spolupráci mezi Mnichovým Hradištěm a Turnovem stejně jako naším a Libereckým krajem. Věřím, že to povede k lepším službám pro občany v tomto území, které spojuje nejen Český ráj, ale třeba i společná myšlenka rychlého železničního spojení do Prahy. Věřím, že Mnichovo Hradiště se už nebude cítit odstrkované a přehlížené,“ řekla po jednání hejtmanka.

Otázku možného připojení Mnichova Hradiště k Libereckému kraji otevřeli zastupitelé města na podzim loňského roku. Blízkost území, které leží na severu Středočeského kraje, ke krajskému městu v Liberci, historické návaznosti spojené s Českým rájem a frustrace z minulého vedení Středočeského kraje vedly k prověření možnosti připojení Mnichova Hradiště právě k Libereckému kraji. Územní změna by ovšem nebyla ani jednoduchá, ani rychlá. V současné chvíli by vynaložené úsilí neodpovídalo přínosům. Prověřovací analýza však ukázala jasně na témata, na kterých budou oba kraje s Mnichovým Hradištěm a Turnovem spolupracovat. Jedná se například o tarify veřejné dopravy, cyklostezku Greenway Jizera, společnou péče o Český ráj, modernizaci tratě z Prahy do Liberce a
spolupráci ORP Mnichovo Hradiště a Turnov v poskytování služeb občanům. „Rádi bychom společně postupovali při modernizaci a zrychlení železničního spojení mezi Libercem a Prahou nebo na projektu cyklotrasy Greenway Jizera,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Dalším společným tématem je srovnání tarifů veřejné dopravy tak, aby se Mnichovo Hradiště, Turnov a Mladá Boleslav překrývaly,“ doplnila hejtmanka Petra Pecková. Čtvrtým okruhem je užší spolupráce mezi městy Turnov a Mnichovo Hradiště a pátým jsou koordinované kroky v rámci turistické propagace a péče o Chráněnou krajinnou oblast Český ráj. Intenzivnější spolupráci vítá i starosta Turnova Tomáš Hocke: „Správní obvod obce s rozšířenou
působností Turnov přímo sousedí s Mnichovým Hradištěm. My bychom případným spojením mohli uvažovat třeba o vytvoření nového okresu – okresu Turnov. Chápu, že to nyní není na stole, ale s kolegou starostou se budeme snažit zajistit dostupnost co nejlepší služby pro naše občany.“ „Jsem rád, že jsme se všichni potkali a mohli si o možnosti územní změny promluvit. I přesto, že to není jednoduchá cesta a možná do cíle ani nikdy nedojdeme, samotná naše iniciativa a snaha o větší propojení a posílení spolupráce není rozhodně marná,“ zmínil starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman. „Začali jsme, a to je hlavní. Každý půlrok se budeme pravidelně potkávat a plánovat, jak a kam se společně budeme ubírat. Pro mě už to, že dorazili oba hejtmani, a že současná paní hejtmanka byla v Hradišti už dvakrát, co je ve funkci, je příjemná změna v zájmu o náš region. To jsme neznali,“
dodal Ondřej Lochman.“

Obec s rozšířenou působností Mnichovo Hradiště vznikla 1. ledna 2003. Původně jakožto okres Mnichovo Hradiště patřil v padesátých letech 20. století Libereckému kraji. V roce 1960 spadal jako okres Mladá Boleslav pod Středočeský kraj. Aktuální počet obyvatel je podle Českého statistického úřadu 8.850, průměrný věk je 43 let.