Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Michalik (STAN) - Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic. Aneb o středočeském klientelismu.

Michalik (STAN) - Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic. Aneb o středočeském klientelismu.

13. 11. 2015

Tu říkanku jistě znáte ze svého dětství. Tentokrát to není o myšičce co vařila kašičku, ale o rozdělování středočeských dotací.
Michalik (STAN) - Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic. Aneb o středočeském klientelismu.

Michalik (STAN) - Tomu dali, tomu taky, tomu málo, tomu víc, a na většinu nezbylo nic. Aneb o středočeském klientelismu.

Opravdu je to tak, že 80% všech peněz se rozdělí mezi 20% žadatelů a opravdu to je tak, že uspěje jen zlomek žadatelů. U některých fondů méně než desetina. Nejhorší na tom je to, že každoroční rozdělování stovek miliónů z krajského rozpočtu není ve Středních Čechách fér. Pojďme se na to podívat podrobněji.
 
Každoročně (kromě roku 2013) se rozdělují stovky miliónů Kč. Na základě zveřejněných výsledků se dá spočítat pravděpodobnost úspěchu jednoho žadatele např. v pěti a více fondech současně. Ta se pohybuje kolem jedné ku tisíci. To je stejné, jako když vám v jednom hodu deseti mincemi padne orel na všech mincích současně. V praxi vyloučené, řeknete. Ale u některých středočeských obcí se to stává. Dokonce pravidelně. Tato málo pravděpodobná událost nastala v roce 2015 u obcí Cerhenice a Rožmitál pod Třemšínem. Možná měly štěstí. Přejme jim to, řeknete si. Zajímavé je aplikovat obdobný výpočet i na předchozí období. V roce 2012 se ve středočeské fondové loterii opět objeví stejní výherci, ke kterým se ještě přidává obec Zdice. Podíváme-li se na rok 2011, zjistíme, že opět vyhrávají Cerhenice, Rožmitál pod Třemšínem a tentokrát je doprovází Jince. 
 
Co znamená ta kumulace štěstí, resp. málo pravděpodobných jevů pouze u některých obcí? 
Pravděpodobnost, že dvě libovolné středočeské obce současně uspějí v mnoha fondech najednou ve třech pokusech ze čtyř možných (dotace v letech 2011, 2012, 2014 a 2015) je v řádu jedna ku deseti tisícům. To je stejně pravděpodobné, jako smrt v důsledku konzumace jedne láhve vína ročně. Pozoruhodné na tom je, že ze všech možných dvojic obcí mezi stovkami žádajících si „náhoda“ opakovaně vybrala právě Cerhenice a Rožmitál pod Třemšínem. Opakovaně jsou velmi úspěšné pouze některé obce, jiné opakovaně nedostanou vůbec nic. 
 
K tomu je ještě potřeba přidat systém individuálních dotací, mimo systém středočeských fondů. Zajímavé je se podívat na celkové součty za období od roku 2010. V pořadí prvních osm obcí  obdrželo z krajského rozpočtu téměř 300 milionů Kč. Jsou to Zdice 74,4 mil. Kč, Cerhenice 59,6 mil. Kč, Rožmitál pod Třemšínem 33,4 mil. Kč, Chlumín 32,5 mil. Kč, Jince 28,5 Mil. Kč, Církvice 25,7 mil. Kč, Bohdaneč 24,5 mil. Kč a Křinec 18,3 mil. Kč. V celém kraji máme 1142 obcí, pouze v 83 vládne ČSSD nebo KSČM, což je něco málo přes 5%. V těch osmi krajem nejpodporovanějších obcích je to přesně naopak. Ve všech vládne ČSSD nebo KSČM. Jejich představitelé jsou zároveň významnými krajskými nebo celostátními stranickými funkcionáři. 
 
Náhoda? Nikoli. Naopak důkaz. Důkaz toho, že dotace jsou v našem kraji přidělovány nespravedlivě.  Důkaz toho, že na Středočeském kraji již osm let vládne kultura stranického klientelismu. Důkaz toho, že je na čase to změnit.
 

Ing. Věslav Michalik, CSc. (STAN), předseda klubu středočekých krajských zastupitelů