Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Měníme kraj. Úspěchy prvního roku nastartovaly ambiciózní plány pro příští období

Měníme kraj. Úspěchy prvního roku nastartovaly ambiciózní plány pro příští období

18. 11. 2021

Koalice ve Středočeském kraji představila plány na příští rok a zhodnotila prvních dvanáct měsíců v čele kraje.

Měníme kraj. Úspěchy prvního roku nastartovaly ambiciózní plány pro příští období

Měníme kraj. Úspěchy prvního roku nastartovaly ambiciózní plány pro příští období

Klíčová rekonstrukce silnice mezi Prahou a Štěchovicemi za 800 milionů korun, oprava mostu přes Labe v Kolíně za bezmála 400 milionů, obchvaty několika měst a obcí a další projekty z rozsáhlého plánu na snižování energetické náročnosti budov. To jsou jen některé z plánovaných investic Středočeského kraje pro příští rok. Celkem vyčlenil kraj v rozpočtu pro rok 2022 na investice 6,53 miliardy korun.

„To je možné díky tomu, že zodpovědně hospodaříme. Letošní hospodaření předčilo očekávání, příjmy jsou vyšší, a naopak výdaje se nám podařilo snížit pod plán. Nastartovali jsme vysoké tempo investic, v kterém hodláme pokračovat i v příštím roce,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN) s tím, že kromě dopravních staveb jsou pro kraj prioritou investice do školství, integrovaného záchranného systému a digitalizace.

„Kromě toho jsme vyčlenili v porovnání s předešlými roky rekordní částku do Středočeských fondů, z nich mohou čerpat obce, spolky, firmy ale i jednotlivci peníze na rozvoj a svou činnost. Konkrétně jde o 688 milionů korun,“ doplnil náměstek hejtmanky pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN).

Podle hejtmanky je ovšem nutné s novou vládou znovu otevřít otázku financování kraje. „Úvěrováním řešíme neuspokojivou situaci rozpočtového určení daní. To bylo stanoveno v roce 2010 a zamrzlo na tehdy stanovených poměrech, což považujeme za zásadně nespravedlivé. Například v našem kraji od té doby přibylo nejvíce obyvatel ze všech krajů, a to více než 250 tisíc. Tím, že nikdy nedošlo k přepočtu podle aktuálního vývoje v krajích, tak náš kraj přichází ročně o minimálně 2 miliardy korun,“ dodala Pecková při hodnocení prvních 12 měsíců v čele Středočeského kraje, v nichž se podařilo mimo jiné nastartovat otevřenou komunikaci s občany, obcemi i firmami v regionu. Klíčovou se stala také transparentnost veřejných zakázek.

Klíčová je také spolupráce s Prahou. K podpisu nyní spěje memorandum mezi Středočeským krajem a Prahou. Už jej na svém posledním zasedání schválila Rada Středočeského kraje, nyní jej čeká schvalování v Zastupitelstvu a v obou těchto orgánech Prahy. „Nastavíme díky tomu funkční spolupráci v řadě oblastí od kvality života obyvatel, územního a hospodářského rozvoje, technické a dopravní infrastruktury, přes životní prostředí, školství a zdravotnictví, až po cestovní ruch či digitalizaci,“ vypočítala hejtmanka Petra Pecková.

Oblast veřejné dopravy je největší rozpočtovou položkou Středočeského kraje. Do budoucna tomu tak bude i nadále. „V příštím roce náš čekají zásadní úkoly. Jedním z nich je dokončit dopravní integraci celého kraje, to znamená jedna jízdenka kamkoli po kraji i po Praze. Další oblastí je vypsání nových soutěží na autobusové dopravce. Současně začneme připravovat vypsání soutěží na železniční dopravce, a to po provozních celcích. Chceme dát dopravcům dostatečný čas na přípravu na provoz od roku 2029,“ představil plány rádní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN).

V rámci Středočeského kraje se rozhodně nezapomíná na školství. „Budeme pokračovat v optimalizaci škol tak, abychom naplnili vizi - menší počet, lépe vybavených škol. Současně se zaměříme na profilaci odborných škol, a to zejména průmyslových,“ představuje plány radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).