Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Krajské dětské domovy v současné podobě postupně skončí, stanou se z nich zařízení rodinného typu

Krajské dětské domovy v současné podobě postupně skončí, stanou se z nich zařízení rodinného typu

28. 11. 2023

Kraj má novou Koncepci deinstitucionalizace a transformace dětských domovů zřizovaných Středočeským krajem. Čeká je postupný přechod k samostatným bytům a domům, aby se život dětí v náhradní rodinné péči ještě více přiblížil životu jejich vrstevníků z běžných rodin. Kraj chce postupně v okolí současných dětských domovů získat vhodné byty nebo domy, kam by se děti a jejich odborný doprovod mohly přestěhovat. Celá transformace je rozdělena do pěti etap a bude dokončena do roku 2040. Koncepci dnes schválilo krajské zastupitelstvo.

Krajské dětské domovy v současné podobě postupně skončí, stanou se z nich zařízení rodinného typu

Krajské dětské domovy v současné podobě postupně skončí, stanou se z nich zařízení rodinného typu

„V souladu s dlouhodobými záměry kraje i České republiky, a samozřejmě po konzultacích se zástupci našich dětských domovů, jsme zpracovali strategický dokument, kterým se bude kraj řídit v následujících téměř dvaceti letech. Chceme transformovat dětské domovy ústavního typu na prostředí, které je blízké rodině. Podle původního záměru měl jako první přijít na řadu Dětský domov Pyšely. Nakonec ještě předtím bude Dětský domov Beroun, protože kraj získal minulý týden pro tento účel darem dva domy od manželů z Berounska,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Práce na Koncepci byly zahájeny v roce 2022. V rámci přípravy proběhla opakovaná jednání se zástupci jednotlivých dětských domovů zřizovaných Středočeským krajem, aby navrhované kroky odpovídaly reálným potřebám zařízení a aktuálním možnostem. Zástupci dětských domovů se shodli na obecných cílech, které odpovídají národním strategiím a trendům, ale zároveň předložili přednosti a limity jednotlivých zařízení, díky kterým bylo možné naplánovat dílčí transformační kroky. V rámci meziresortní spolupráce se na Koncepci podíleli i zástupci Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Středočeského kraje.