Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Kraj míří z Bruselu do Číny, tím si však nejsou jistí opoziční zastupitelé

Kraj míří z Bruselu do Číny, tím si však nejsou jistí opoziční zastupitelé

9. 9. 2015

Ačkoli hejtmanství teprve nedávno definitivně zrušilo vlastní drahé zastoupení v Bruselu, v těchto dnech plánuje zastoupení nové. V Číně.
Kraj míří z Bruselu do Číny, tím si však nejsou jistí opoziční zastupitelé

Kraj míří z Bruselu do Číny, tím si však nejsou jistí opoziční zastupitelé

Krajská kancelář v S-čchuanu. Skoro jako přes kopírák bruselská kancelář, již hejtmanství nedávno zrušilo. S jedním zásadním rozdílem. S-čchuan je dál.
I s ohledem na vzdálenost se přitom dá usuzovat, že by náklady na nové čínské zastoupení převyšovaly útratu za to bruselské, které kraj vyhodnotil jako nepřínosné a příliš nákladné.
Podrobnosti o středočeské čínské „ambasádě“ nejsou zatím známé. Kancelářské prostory by ale kraj mohl využívat zadarmo v rámci inkubátoru firem organizace EUPIC. „EUPIC nabízí firmám i municipalitám prostory na určitou dobu zdarma. V našem případě by se jednalo o jeden rok. Tuto možnost jsme se rozhodli využít,“ řekl MF DNES hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Kraj by však musel zaplatit zaměstnance, jejich dopravu do daleké Číny i vybavení kanceláří. Obsah práce těchto zaměstnanců je také zatím v dost teoretické rovině. „České zastoupení v Číně by mělo na starosti především propagaci kraje z hlediska cestovního ruchu a dále pomoc českým i čínským podnikatelům při navazování obchodních kontaktů,“ říká Petera.
 
Brusel stál miliony
 
Jen zastoupení krajského úřadu v Bruselu přišlo daňové poplatníky zhruba na 1,6 milionu korun ročně. Od roku 2006 se náklady na jeho provoz vyšplhaly k 15 milionům korun. Provoz centra byl přitom terčem kritiky a snadné to neměl ani jeho personál.
Dřívějšího šéfa zastoupení Marka Semeráda z ČSSD do funkce dosadil bývalý hejtman David Rath (exČSSD) a kritici mu vyčítali měsíční mzdu kolem 90 tisíc korun za neodpovídající výsledky. Semerád kritiku odmítal a svoji práci označil za přínosnou.
U Semerádova nástupce Lumíra Nymburského (ČSSD) zase padala kritika na střet zájmů. I jeho a další zaměstnankyni nakonec kraj přesunul na jinou pozici.
„Rozhodně to neznamená, že by se zrušením zastoupení kraj stáhl z Bruselu. V zahraniční politice naopak zažíváme ofenzivu,“ říká krajský radní Karel Horčička (ČSSD).
Hejtmanství začalo spolupracovat se sdružením ACCESS EU – EEIG, které krajskému úřadu pomáhá proniknout do bruselských procesů a přináší cenné informace k získávání dotací z evropských fondů. „Je to pro nás výhodnější. V rámci získávání podpory z fondů navazujeme spolupráci také například v Itálii. Přínosné by pro nás jistě bylo i zmíněné zastupitelství v Číně z hlediska lákání nových investorů a turistů,“ dodává Horčička.
 
Tím si však nejsou jistí opoziční zastupitelé.
„Pokud rušíme bruselské zastoupení, u kterého samotné vedení kraje vyhodnotilo, že nemá smysl, tak proč by zrovna čínské zastoupení nějaký smysl mít mělo,“ ptá se zastupitel a starosta Kolína Vít Rakušan (STAN).
Podle něho je Čína důležitým obchodním partnerem. Vytýká však zástupcům státu i vedení kraje, že se s Čínou jen obchoduje a vynechávají se přitom lidskoprávní otázky. „Ptám se, jestli uzavírané partnerství bude skutečně užitečné. Text deklarace o spolupráci je tak frázovitý, že jsem to už dlouho neviděl. Je to jako vystřižené z 80. let československého socialismu. Na čem konkrétně ale budeme s Číňany spolupracovat, se z toho nedozvíte,“ říká Rakušan.
 
Kraj však tvrdí, že v přípravě jsou již konkrétní kroky. Hejtman Petera například podepsal memorandum o spolupráci v oblasti zdravotnictví a tradiční čínské medicíny. Centrum tohoto zdravotnictví má vzniknout příští rok v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. Obě strany si také slíbily, že podpoří vznik přímé letecké linky mezi Prahou a provincií S-čchuan, kde žije 11 milionů obyvatel.
Středočeský kraj navíc informoval, že vypověděl smlouvu na provozování letiště na Benešovsku. Provoz zajišťuje město Bystřice, ale hejtmanství jej chce nabídnout podnikatelům z Číny. To samé chce udělat i v případě bývalého armádního letiště v Milovicích, kde chce kraj obnovit provoz. Milovice však se záměrem zprovoznění letiště nesouhlasí, dosud přitom nedostalo město ani žádný konkrétní projekt.
Ani Bystřici se plány hejtmanství nezamlouvají. O záměru předat letiště čínským investorům tamní radnici předem nikdo neinformoval. „Takové zprávy jen vzbuzují paniku a zbytečné obavy,“ říká místostarosta Bystřice Tomáš Semrád. Hejtman městu vyčetl, že pravidelně řeší stížnosti firem, že nabízené služby na letišti nejsou dost kvalitní. To je přitom jediným mezinárodním letištěm ve Středočeském kraji. Ročně zde odbaví kolem 25 tisíc letadel.
„Myslím, že kdyby si někdo opravdu stěžoval, obrátí se nejprve na město, nic takového jsme nezaznamenali,“ řekl Semrád MF DNES. Pokud by se však mělo někdy v budoucnu rozhodovat o čínských investicích, zpevňování dosud travnatých přistávacích ploch a přistávání větších letadel, vypsalo by podle něho město referendum obyvatel.
 
 
Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy
Pavel Svačina, redaktor MF DNES