Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Jindřiška Romba: Výzvy a příležitosti v oblasti ochrany přírody a adaptace na klimatické změny

Jindřiška Romba: Výzvy a příležitosti v oblasti ochrany přírody a adaptace na klimatické změny

28. 2. 2025

Středočeský kraj je oblastí bohatou na přírodní, archeologická a historická místa, která se prolínají s hustou sídelní strukturou a dopravní sítí. To vyžaduje pečlivý zájem o krajinu, aby bylo možné zachovat ji pro budoucí generace.

Jindřiška Romba: Výzvy a příležitosti v oblasti ochrany přírody a adaptace na klimatické změny

Jindřiška Romba: Výzvy a příležitosti v oblasti ochrany přírody a adaptace na klimatické změny

V souvislosti s rostoucími klimatickými změnami se klade důraz na adaptaci a zmírnění dopadů na životní prostředí. Středočeský kraj pracuje na přípravě dokumentu adaptační a mitigační strategie, do které jsou zapojeni odborníci různých oblastí, což zajišťuje komplexní přístup k tématu. Strategie je rozdělena do tří hlavních částí. Analytická mapuje současný stav a identifikuje klíčové oblasti, které je třeba řešit. Návrhová přináší konkrétní opatření zaměřená na minimalizaci dopadů klimatických změn, včetně zemědělství, lesnictví, ochrany biodiverzity, zadržování vody, rozvoje energetiky. Důraz je kladen i na adaptaci sídel prostřednictvím modrozelené infrastruktury či zvyšováním odolnosti vůči živelným pohromám. Navržená opatření mohou ovlivnit udržitelný rozvoj ve Středočeském kraji. Bezesporu se mezi nimi objeví opatření spojená s pozemkovými úpravami, energetikou, odolnou společností ale i vodohospodářstvím.

Posledně jmenovaná oblast je již nyní Středočeským krajem aktivně podporována. Existují tu tři programy podpory. První dva směřují k podpoře vodohospodářských projektů, jako je například rozvoj čističek odpadních vod a kanalizačních sítí, výstavba a modernizace vodovodních sítí a vodárenských zařízení. Kdy druhý cílí na spolufinancování projektů podpořených již národními či evropskými programy. Jejich hlavním cílem je účinně řešit distribuci vody, přispívat k vylepšení kvality vodních zdrojů a životních podmínek obyvatel kraje. Třetí podpora směřuje k projektům, přispívajícím k podpoře biodiverzity a ke zvýšení retenční schopnosti vody v regionu. Jedná se například o podporu výstavby či obnovy rybníků a malých vodních nádrží, mokřadů, tůní, průlehů a svejlů. V oblasti vodohospodářské infrastruktury byla také zřízena Komise VODA-SUCHO složená z odborníků v oblasti vodárenství. Jejím úkolem je identifikace, prioritizace a podpora potřebných opatření v oblasti vodohospodářství.

V rámci ochrany životního prostředí je důležitá také podpora výsadby a zejména péče o stromy, která pomáhá obcím adaptovat se na klimatické změny. Péče o stromy má význam, včetně těch starých, které jsou klíčovými zásobárnami uhlíku. Díky větší listové ploše mají větší schopnost fotosyntézy než menší stromy. Letos byl o tuto podporu velký zájem, ale finanční prostředky jsou omezené. Středočeský kraj aktivně podporuje projekty, které mají smysl a prospěch pro region.

Jindřiška Romba, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství

 

Autor: Jindřiška Romba