Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Jindřiška Romba: Úřad otevřený žákům

Jindřiška Romba: Úřad otevřený žákům

28. 6. 2024

V rámci zaměření se na oblast vzdělávání realizujeme v Dobříši projekt ÚŘAD OTEVŘENÝ ŽÁKŮM. Ten iniciujeme na základě sdílené dobré praxe z Národní sítě zdravých měst. 

 

Jindřiška Romba: Úřad otevřený žákům

Jindřiška Romba: Úřad otevřený žákům

„Hlavním cílem projektu je přiblížit žákům fungování místní samosprávy, ale i úřadu samotného. Plánujeme ukázat žákům různé agendy zejména pak ty, které si mohou začít řešit od patnácti let věku sami. Studenti budou mít možnost vyplnit některé formuláře, prozkoumat strukturu úřadu, nahlédnou do zasedací místnosti, kde je čeká setkání s panem tajemníkem a otevřeme velmi rádi také dveře do kanceláří starosty a místostarostky. Žáci budou moci nahlédnout do 100letých matričních knih, uvidí stávající insignie starostů, městský prapor, vzor rodného i oddacího listu a další.

Chceme studentům otevřít dveře, ukázat jim nejen prostory, ale i činnosti, které se na úřadě běžně vykonávají. Radnice by neměla být nedostupnou pevností, ale místem otevřeným veřejnosti.

Touto akcí přispíváme k praktickému a projektovému vzdělávání žáků.

 

Zapojení žáků do rozhodování

V rámci iniciativy Dobříš Zdravé město a programu místní Agendy 21 se konalo školní fórum na 1.ZŠ Dobříš, Komenského náměstí 35 pod vedením expertního facilitátora. Žáci věnovali dopoledne diskuzi a hlasování o změnách, které by rádi viděli jak v prostředí školy, tak i ve městě. 

Do veřejného prostoru by uvítali více autobusových spojů, dřevěný altánek v parku, rozvoj cyklostezek, sázení stromů na náměstí a kolem školy, lavičky s přístřešky u Papeže a zastřešené autobusové zastávky. Pro zlepšení prostředí školy by si představovali automat na zdravé občerstvení, více relaxačních koutků se sedacími vaky, posilovnu s volným vstupem, zvýšení počtu školních akcí, lepší vybavení tříd, vstup do školy pomocí čipových karet a zvýšení počtu pokojových rostlin.

Ze všech předložených nápadů žákovský senát ve spolupráci s ostatními žáky vybral pro realizaci následující položky:

  1. Čtyři fatboy sedací pytle
  2. Dva fatboy sedací taburety
  3. Automat na zdravé občerstvení

Pro realizaci tohoto projektu město vyčlenilo finanční prostředky ve výši 30 tisíc korun, které pokryjí náklady na tyto vybrané projekty. O finančním příspěvku byli žáci informováni od začátku.

Momentálně se pracuje na uskutečnění vybraných návrhů. Byla objednána a již doputovala lavička, která čeká na instalaci na místě, které si žáci sami vybrali. Zvolili bod přímo vyhlídkový, na kopci v části města zvané Větrník, Vodárna. Překonat prudší stoupání a za odměnu si užít krásný výhled, je skvělý nápad. Také královsky modré sedací pytle a taburety dorazily a budou brzy instalovány ve škole na místě určeném pro odpočinek.

Pokračují práce na automatu na zdravé občerstvení. Automat se plní k prasknutí vybranými produkty, je určené jeho místo, vyrábějí se dobíjecí karty. Žáci se již brzy budou moci těšit na jeho obsah.

Jaký projekt si naopak vyberou žáci 2. ZŠ v letošním roce, se dozvíme v polovině května. Co nového přibude v následujícím roce do školy nebo do veřejného prostoru? Nechme se překvapit.

 

Autor: Daniela Kaiserová