Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Hejtmanka Petra Pecková: Nejvíc síly mi dodává rodina

Hejtmanka Petra Pecková: Nejvíc síly mi dodává rodina

19. 5. 2022

S hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN) jsme si povídali o tom, jaké má úřad plány do budoucna, o krizi vyvolané válkou na Ukrajině i o tom, kde a jak nejraději relaxuje.

Hejtmanka Petra Pecková: Nejvíc síly mi dodává rodina

Hejtmanka Petra Pecková: Nejvíc síly mi dodává rodina

Co se podařilo za dobu, kdy zastáváte úřad hejtmanky?
Kolik máte místa? Nechci být neskromná, ale opravdu myslím, že mnoho. Na některé věci se čekalo dlouhé roky. A my jsme je změnili. A to byl covid a ještě je migrační krize, já osobně jedu po celou dobu v režimu krizového řízení. Až na pár týdnů. Ale je to pro mě nejlepší pracovní zkušenost se skvělým koaličním týmem a skvělými zaměstnanci úřadu. Děláme maximum pro to, aby kraj byl vstřícný k občanům, k obcím, kterým pomáháme, k firmám, které u nás působí, nebo by působit mohly.
Začíná to otevřeností a absolutní transparentností kraje, kdy zveřejňujeme na webu všechny smlouvy a objednávky nad 10 tisíc korun, což je vysoce nad požadavky zákona, veškeré dokumenty z jednání, až po to, že já sama mám veřejný diář a každý může zkontrolovat, jak pracuju.
Pokračuje to tím, že se nám podařilo stabilizovat rozpočet, v minulém roce jsme dokonce skončili s kladným zůstatkem hospodaření. Více než 760 milionů však ihned investujeme zpět, největší částku rozdělíme do dopravy, ale také například na posílení rozpočtů kvůli zvýšeným cenám energií. V černých číslech se nám podařilo skončit i za situace, kdy jsme nasadili vysoké tempo investic, ať už financovaných s pomocí fondů Evropské unie, nebo přímo z rozpočtu kraje. A v tom hodláme pokračovat i v roce letošním, a to i přes zvýšené náklady spojené s válkou na Ukrajině.
Nadále se nám také daří opravovat středočeské silnice, modernizovat veřejnou dopravu, tu jsme také zaintegrovali do jednoho systému a nastavili jsme její standardy, aby to pro všechny obce bylo spravedlivé.
Naše střední školy byly na třetím nejhorším místě mezi kraji ve výsledcích u maturit, začali jsme s revizí škol, jejich lepším nastavením, odborovou strukturou, investujeme do nich, i do jejich vnitřního výukového vybavení, také podporujeme složky integrovaného záchranného systému a i dobrovolné hasiče, což jsou pro mě jasné priority.
Jsem ráda, že se kraj stal vstřícným ke svým obcím i občanům v komunikaci. Se starosty pravidelně pořádáme webináře, konference, vyměňujeme si informace a zkušenosti, začali jsme objíždět jednotlivé obce s rozšířenou působností a podporujeme obce v mnoha jejich projektech, jako jsou stavby kanalizací, vodovodů, škol, bytů, cyklostezek, parkovišť P+R nebo rekonstrukcí silnic.
To, že se nám po covidovém období daří zvládat příchod ukrajinských uprchlíků, jen potvrzuje, že to v kraji funguje a neděláme to snad špatně.
 
Co se naopak zatím nedaří a proč?
Spíše než nedaří, bych to nazvala tak, že zatím vzhledem k situaci na to nebylo bohužel příliš času. Mluvím zejména o výjezdech do našich obcí a za Středočechy.
Z důvodu covidu jsme museli několikrát přeložit plánované výjezdy radních do kraje, což mě velice mrzí. Je pro mě důležité, abychom s lidmi co nejvíce mluvili a mohli tak řešit jejich problémy. Po covidu přišla válka na Ukrajině a s ní enormní množství práce.
Po delší pauze jsme se však zase do kraje rozjeli a tento týden jsme uskutečnili již třetí výjezd tohoto roku, konkrétně do Rakovníka.
V minulých týdnech jsme také navštívili Kolín a Poděbrady. Čeká nás ČáslavMělníkBeroun.
 
Celý rozhovor vyšel ve Středočeském Deníku

Autor: Deník