Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Dvě zemědělské školy převezmou do své správy střediska Školního statku

Dvě zemědělské školy převezmou do své správy střediska Školního statku

28. 11. 2023

Dvě krajské zemědělské školy od nového roku převezmou do své správy blízká střediska Školního statku Středočeského kraje. Jde o areály a pozemky, kde zemědělské školy zajišťují pro své žáky praktické vyučování. V současné době všech šest středisek patří pod jednu příspěvkovou organizaci. Organizační změnu dnes schválilo krajské zastupitelstvo.

Dvě zemědělské školy převezmou do své správy střediska Školního statku

Dvě zemědělské školy převezmou do své správy střediska Školního statku

„O školní hospodářství projevily zájem VOŠ a SZeŠ Benešov a SZeŠ Čáslav. Obě školy předložily smysluplný koncept fungování školního hospodářství a my jsme jim vyšli vstříc. Školní hospodářství u jednotlivých škol budou ale i nadále plnit svoji základní roli a primární úkol, kterým je zajišťování praktické výuky žáků a studentů škol. Obě školy chystají optimalizaci provozu školního hospodářství tak, aby odpovídalo potřebám vyplývajícím z jejich oborové struktury a počtu žáků a studentů a umožnilo plnění jejich školních vzdělávacích programů. Zemědělská výroba bude provozována pouze v rámci doplňkové činnosti,“ vysvětlil radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Benešovská zemědělská škola má vizi využití školního hospodářství v oblasti živočišné výroby formou malých demonstračních stájí s ukázkou různých chovů, které budou určeny především k nácviku odborných dovedností ve všech zemědělských oborech vzdělání včetně oboru Veterinářství. Oblast rostlinné výroby by měla být v minimalistickém rozsahu splňujícím požadavky pěstování spektra hlavních plodin a saturaci potřeb krmiv. Škola plánuje i rozvoj ovocné školky a stejně tak i oblast mechanizace.

Zemědělská škola v Čáslavi má vizi využití školního hospodářství formou demonstračních stájí pro drobnochovy, prasata, ovce kozy, skot a koně, které jsou nezbytné pro výuku odborných předmětů a praxe žáků školy. Plánuje i miniprovozy pro zpracování potravin, jako je například moštárna nebo medárna. Ty chce využít pro praxe žáků a výuku odborných předmětů zaměřených na zpracování potravin.

Příspěvková organizace Školský statek Středočeského kraje bude od nového roku i nadále vykonávat svou činnost na zbývajících čtyřech střediscích v Lázních Toušeň, Mělníku, Rakovníku a Poděbradech.