Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Čtyři krajské školy zaměřené na zemědělství a zahradnictví budou žádat o dotaci na nové vybavení

Čtyři krajské školy zaměřené na zemědělství a zahradnictví budou žádat o dotaci na nové vybavení

16. 2. 2023

Čtyři krajské střední školy zaměřené na zemědělství nebo zahradnictví připravily projektové záměry na nové vybavení. Učební pomůcky chtějí pořídit z dotačního programu Ministerstva zemědělství. Radní dnes jejich projektové záměry schválili a souhlasili i se spolufinancováním a předfinancováním projektů.

Čtyři krajské školy zaměřené na zemědělství a zahradnictví budou žádat o dotaci na nové vybavení

Čtyři krajské školy zaměřené na zemědělství a zahradnictví budou žádat o dotaci na nové vybavení

Například VOŠ a SZeŠ Benešov chce pořídit moderní secí stroj na přímé setí v hodnotě 1,85 mil. Kč. „Nová zaměření oborů na našich školách vyžadují moderní pomůcky.  Tento stroj odpovídá nejnovějším trendům v zemědělství a žáci s ním mohou pracovat v průběhu celého studia. Získají tak konkurenční výhodu a zvýší se jejich schopnost uplatnění na trhu práce,“ vysvětlil radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Střední zemědělská škola a Střední odborná škola Poděbrady chce zakoupit nový traktor pro autoškolu a dvojradličný otočný pluh. Současné vybavení neodpovídá požadavkům na moderní techniku a nově pořízené mechanizační prostředky zároveň umožní rozdělit výuku na více pracovišť. Náklady na jejich pořízení jsou odhadovány na 1,85 mil. Kč.

Další projektový záměr připravila Česká zahradnická akademie Mělník. Ta chce pořídit mechanizaci pro praktickou výuku. Jde například o nástavce na pásový nakladač, přídavná zařízení k malotraktoru nebo arboristický postroj pro výuku stromolezení. Celkový rozpočet je zhruba 1,44 mil. Kč.

Čtvrtým projektovým záměrem je nákup nových soustruhů a univerzální frézky pro odborný výcvik strojního obrábění kovů za celkem 2 mil. Kč, který předložilo Střední odborné učiliště Hubálov. Nové obráběcí stroje nahradí nepřesné a zastaralé vybavení. Využijí je žáci několika tříletých učebních oborů.

„Všechny projektové záměry mají společný cíl – zlepšit podmínky pro výuku žáků a umožnit jim pracovat s moderními stroji a vybavením, se kterými se setkají v praxi. Má to přínos pro jejich další profesní život a je to i signál pro veřejnost, že se snažíme stále zvyšovat úroveň našich krajských škol,“ uvedl Milan Vácha.

Celkové předpokládané náklady těchto záměrů činí zhruba 7,2 mil. Kč. Středočeský kraj by měl poskytnout prostředky na spolufinancování ve výši necelých 700 000 korun.