Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Co jsou dětské skupiny? - Blog poslankyně Ing. Věry Kovářové

Co jsou dětské skupiny? - Blog poslankyně Ing. Věry Kovářové

22. 1. 2014

Dětské skupiny. Co to je, ptáte se? I když je tento pojem v poslední době poměrně frekventovaný, jeho význam zná zatím asi jen málokdo. Vysvětlování je tak zcela namístě. Tedy stručně: jde o způsob, jak umožnit péči o předškolní děti v situaci, kdy nestačí kapacita mateřských škol, aniž by bylo třeba vynakládat velké peníze na budování nových školek, které se po skončení baby-boomu zase vyprázdní. Dětské skupiny jsou na půli cesty mezi hlídáním našich ratolestí u sousedů a jejich umístěním do mateřské školy.
Co jsou dětské skupiny? - Blog poslankyně Ing. Věry Kovářové

Co jsou dětské skupiny? - Blog poslankyně Ing. Věry Kovářové

Návrh zákona o dětských skupinách připravili naši politici už v minulém volebním období. Sněmovna ho ale bohužel nestihla projednat a schválit před svým srpnovým rozpuštěním. Nyní náš návrh poslala do dolní komory Rusnokova vláda a možná o něm budeme jednat již na únorové schůzi.
Proč je potřeba tento návrh podpořit? Určitě už proto, že si nedělá – na rozdíl od případného budování nových školek – velké nároky na veřejné rozpočty. Prostě dětské skupiny jsou ekonomicky výhodné řešení třeba i pro malé obce. A nepochybně i proto, že podmínky, za nichž dětské skupiny mohou fungovat, nejsou tak náročné jako právě v případě mateřských škol. O děti ale přitom bude vždy dobře postaráno osobou mající určitou speciální kvalifikaci.
Dětské skupiny bude moci zřídit prakticky kdokoliv – obecně prospěšné společnosti, církevní právnické osoby, obce a kraje, nadace, ale i vysoké školy. Nejčastějším zřizovatelem dětských skupin by ale měl být zaměstnavatel rodiče. Ten si navíc výdaje na provoz takového zařízení bude moci uplatnit jako daňově uznatelné náklady. Za péči o dítě v dětské skupině rodiče platit mohou, ale nemusí, záleží na okolnostech. Důležité ale je, že pokud už platit budou, zaplatí „jen“ skutečné náklady. Dětské skupiny se totiž nemají provozovat za účelem dosažení zisku.  
Vládní návrh – tak jako asi každý návrh – není dokonalý a my ho v průběhu jeho projednání ve výborech nebo ve druhém čtení budeme vylepšovat. Už teď pracujeme na příslušném pozměňovacím návrhu. Jedno je ale jisté: základní myšlenka vládní předlohy je velmi užitečná a dětské skupiny prostě jsou dobrým nápadem.
P. S. Zajímá-li vás cokoli, co se dětských skupin týká, napište prosím váš dotaz do diskuze pod tímto příspěvkem. Pokusím se odpovědět v některém z dalších článků. A podpořte naši aktivitu tím, že třeba podepíšete petici – díky!
 
Věra Kovářová
 
blog najdete také na: http://verakovarova.blog.idnes.cz/c/392773/Co-jsou-detske-skupiny.html