Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Věslav Michalik: Kraji teď budou chybět miliardy

Věslav Michalik: Kraji teď budou chybět miliardy

12. 11. 2020

Novým šéfem krajské „kasy“ se 16. listopadu na ustavujícím zastupitelstvu stane starosta Dolních Břežan a předseda středočeských Starostů a nezávislých Věslav Michalik. Dřívější vědecký pracovník Akademie věd, autor desítek textů v mezinárodních vědeckých časopisech a také finanční a bankovní analytik se bude muset poprat s razantním poklesem příjmů kraje i zajištěním slibované absolutní transparentnosti.

Věslav Michalik: Kraji teď budou chybět miliardy

Věslav Michalik: Kraji teď budou chybět miliardy

V krajské radě nebudete nováčkem. Před čtyřmi roky jste byl stejně jako Martin Kupka rok členem vlády hejtmanky Jermanové, která je dnes terčem vaší kritiky. Kde a proč došlo k takové názorové změně?
Velmi dobře si pamatuji naše tehdejší rozhodování. Měli jsme možnost udělat koalici s ODS a ČSSD a mít jako STAN hejtmana. Tato koalice by pravděpodobně vydržela celé čtyři roky. Neuměli jsme si ale s dnešním předsedou STAN Vítkem Rakušanem takovou koalici dost dobře představit po etické stránce. V předvolební kampani jsme se tenkrát silně vymezovali proti ČSSD, nechtěli jsme proto v radě lidi, kteří na kraji byli za Davida Ratha, odsouzeného za korupci. Připadalo nám, že by to bylo nefér vůči našim voličům. Kromě toho ještě před čtyřmi roky bylo možné hnutí ANO vnímat jako stranu, která chce ve středních Čechách něco změnit a nastavit lepší styl vládnutí. Z dnešního pohledu už víme, jak naivní jsme byli.


Od roku 2014 jste starostou Dolních Břežan, které se objektivně dobře rozvíjejí. Lidé vás opakovaně volí. Vnímáte to tak, že vaše starostování bylo úspěšné?
Mám zpětnou vazbu nejen od zdejších občanů, ale i od návštěvníků a odborné veřejnosti, která se zabývá například územním rozvojem, a mám pocit, že to hodnocení kladné je. Dá se říci, že uplynulé roky považuji za úspěšnou misi.


Ptám se proto, že vaše nová koalice se dohodla, že krajští radní nemají kumulovat uvolněné funkce. Vzdáte se pozice v obci?
Skutečně jsme za Starosty a nezávislé deklarovali, že nikdo nebude vykonávat dvě funkce na plný úvazek. To znamená, že každý bude moci mít jen jednu uvolněnou funkci. Kumulace je něco, co jsme kritizovali u předchozích krajských vlád. Chceme se v tomto směru chovat jinak a šli jsme tím příkladem i koaličním partnerům, s nimiž jsme se dohodli, že v rámci Středočeského kraje budou aplikovat totéž pravidlo. Mohu teď za celou koalici říci, že nebude žádný radní, který by zároveň vykonával ještě nějakou jinou funkci na plný úvazek.


A jak to vyřešíte v Břežanech?
Stanu se neuvolněným starostou. Mám dva velmi šikovné kolegy místostarosty, s nimiž jsem si podobný model vyzkoušel již před čtyřmi roky, takže myslím, že to bude fungovat.


Oblast financí kraje jistě není jednoduchá. Budete mít například na starosti rozpočet. S vaší dřívější praxí ve vědecké oblasti i v bankovních domech na to ale máte, předpokládám, ideální kvalifikaci?
Nejsem člověk, který by vyloženě uměl účtovat, ale po letech ve vedení obce, po roce v krajské radě i po zhruba osmileté zkušenosti v krajské opozici si myslím, že o financích i o financích hejtmanství skutečně něco vím a budu schopen je řídit. Tady je třeba říci i něco dobrého o právě končící koalici, protože můj předchůdce v této pozici Gabriel Kovács vedl finance na kraji velmi dobře. Zavedl spoustu prospěšných věcí, které bychom určitě chtěli dál rozvíjet.


Víte už nyní o nějakých kostlivcích ve skříni, které budete muset v této oblasti napravit?
Z pohledu samotného odboru, tedy financí, rozpočtu, vedení účetnictví a managementu dotací, si myslím, že jsou procesy zavedeny docela dobře. Spíše se budeme bavit o nějakém jemném mechanismu nastavování různých věcí. Pokud mohou někde vypadávat kostlivci ze skříní, tak čekám, že to bude spíše oblast smluv uzavíraných na kraji, oblast hospodaření s majetkem či u některých výběrových řízení. Tam to nelze vyloučit.


Jako budoucí šéf krajské kasy jste si vytáhl pověstného černého Petra, kdy místo hojnosti přichází spíše příjmová krize. Počítáte s tím?
Určitě nebudeme mít takový rozpočet, jakým disponovali naši předchůdci. Je to kvůli tomu, co se děje v ekonomice, ať již z důvodu pandemie koronaviru, nebo plánovaného zrušení superhrubé mzdy. To způsobí ohromné výpadky v příjmech krajů. V rámci Středočeského kraje to bohužel nebudou „jen“ stovky milionů, ale téměř jistě miliardy korun. Budeme proto muset dobře zhodnotit priority, kam peníze směřovat z hlediska čerpání dotačních titulů, tedy co máme spolufinancovat a co si budeme moci dovolit ohledně programů pro obce a města. Vše bude muset projít významnou revizí a řekl bych, že pro rok 2021 ještě s poměrně velkým prvkem nejistoty, jaké ty příjmy vlastně budou. Momentálně to nikdo z ministerstva není schopen krajům sdělit.


Očekáváte tedy, že kraj bude muset začít razantně šetřit?
To není úplně snadné, protože úřad má ohromné mandatorní výdaje a nelze zavřít agendy, které je povinen zajišťovat. Na jeho chodu samozřejmě můžeme něco ušetřit, například nebudeme vydávat Středočecha, ale nelze ušetřit miliardy, nejvýše desítky milionů. Pořád to bude jen zlomek toho, co nám na daních nejspíš nepřijde. Bohužel se to v první řadě dotkne investic, které budeme muset odkládat v čase. Především půjde o ty, u kterých se plánovalo, že budou ze sta procent financovány z krajského rozpočtu. Budeme si muset vybírat takové, kde máme nejnižší míru spolufinancování a nejvyšší efekt získaných peněz.


Logicky se nabízí i otázka, zda budete snižovat počet úředníků?
Nelze ze dne na den říci, že na nějakém odboru najednou bude stačit místo patnácti lidí třeba pět, když vykonávají konkrétní povinnou agendu. Samozřejmě to budeme podrobněji analyzovat. Teoreticky by úřad mohl fungovat s menším počtem lidí a s vyšší efektivitou, kdyby byl skutečně digitalizován. Jak z hlediska zpracování agend, tak i z hlediska oběhu dokumentů a informací je však bohužel digitalizován velice špatně. A dobře zdigitalizovat úřad není projekt na půl roku, spíše je to otázka celého volebního období.


Začnete připravovat krajský rozpočet na příští rok. Pro spoustu lidí je to velmi nepřehledný dokument. Je podle vás realizovatelné připravit takzvaně rozklikávací rozpočet?
Myslím, že je to realizovatelné. Celá oblast transparentnosti správy veřejných financí má poměrně velké místo v našem programovém prohlášení. Co se týče výdajů kraje, chceme jít ještě dál, rozklikávací rozpočet je sice fajn, ale i v něm může být pro veřejnost těžké se zorientovat. Chtěli bychom zavést takové prvky, jako je zveřejňování všech výdajů nad 50 tisíc korun, a to včetně faktury, která k tomu náleží. Dále budeme zveřejňovat všechny smlouvy s plněním i pod povinným limitem. Budeme chtít, aby to dělaly i naše příspěvkové organizace. Vše by mělo být ve strojově čitelném formátu, aby se s tím mohl kdokoli dobře seznámit, vyhledávat, filtrovat.


Včetně tolik propíraných smluv s externisty?
Opravdu neočekávám, že za mého působení na odboru financí by se mohlo stát, že budeme mít nějaké smlouvy o provedení práce či pracovní činnosti s externisty, které nebude možné najít na webu. Každý, kdo pro kraj bude chtít dělat, bude muset podepsat smlouvu, jejíž součástí bude zveřejňovací doložka. Pak nebudeme mít žádnou výmluvu, že si to dotyčný nepřeje. Samozřejmě, že nelze zveřejnit některé osobní údaje typu rodné číslo, ale pořád bude jasně viditelné, kdo, jak a za co je krajem placený.
 

Rozhovor vyšel v MF Dnes

Autor: Pavel Svačina, MF Dnes