Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality TZ - Najde Středočeský kraj miliardu Kč na EU projekty?

TZ - Najde Středočeský kraj miliardu Kč na EU projekty?

11. 3. 2013

Středočeský kraj potřebuje zajistit na realizaci projektů ve zdravotnictví, školství, dopravě a cestovním ruchu cca 1,5 miliardy Kč. V letošním rozpočtu nejsou a v rozpočtovém výhledu také ne. Kde je vzít?
TZ - Najde Středočeský kraj miliardu Kč na EU projekty?

TZ - Najde Středočeský kraj miliardu Kč na EU projekty?

 

Zastupitelstvo kraje schválilo zásobník projektů financovaných z EU fondů.  Z něj vyplývá, že v letech 2013-2015 potřebuje kraj 1,14 miliardy korun vlastních prostředků k tomu, aby mohl realizovat opravy silnic, opravy škol, investice do nemocnic či domovu důchodců. V rozpočtu je však nemá. Zatím není jasné, zda se všechny projekty budou realizovat.
 „V prosinci 2012 jsme upozorňovali na to, že krajský rozpočet je špatně sestavený. Upozorňovali jsme na to, že v rozpočtu i rozpočtovém výhledu chybí stovky milionů Kč na financování investic, které získaly podporu z EU fondů. Dnes vedením kraje zveřejněná data potvrzují, že naše kritika byla zcela oprávněná. Krajské finance jsou ve velmi špatném stavu a ohrožují čerpání pro kraj výhodných dotací z EU fondů. Dnešní situace je přímým důsledkem politiky ČSSD a KSČM v minulém funkčním období.“ konstatuje předseda opozičního klubu zastupitelů TOP09 a STAN, Věslav Michalik (STAN).
Pravděpodobným řešením bude rozložení splácení stávajícího dluhu do delšího období, popřípadě i další půjčka, tedy zvýšení zadluženosti kraje, což by bylo v rozporu s programovým prohlášením krajské rady. Možných řešení opravdu mnoho není.
„Domníváme se, že možným řešením je seškrtat zbytné výdaje, snížit výdaje na administrativu, transparentním zadáváním veřejných zakázek snížit investiční výdaje. Zároveň se dá ušetřit na zcela zbytečných výdajích jako je investice do muzea Metoděje Vlacha za 150 milionů Kč v Mladé Boleslavi či obdobná investice do muzea národního odboje v Panenských Břežanech přesahující 80 milionů Kč.“ sdělil Michalik.
 
 
Ing. Věslav Michalik, CSc., (STAN), předseda klubu zastupitelů 
mobil: 602 352 387
e-mail: vmichalik@email.cz