Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Středočeský kraj bude víc chránit některé druhy ptáků

Středočeský kraj bude víc chránit některé druhy ptáků

16. 2. 2017

Vedení kraje chce úplně nově vyznačit tři ptačí oblasti, aby je lidé snáze nalezli a zároveň se ochránilo tamní ptactvo. Požádá proto Operační program Životní prostředí o dotaci ve výši 448 900 korun bez DPH. Pokud Středočeský kraj uspěje, dostane proplacenu plnou výši uznatelných nákladů.
Středočeský kraj bude víc chránit některé druhy ptáků

Středočeský kraj bude víc chránit některé druhy ptáků

 
Nové informační a hraniční tabule získají ptačí oblasti Rožďalovické rybníky, Údolí Otavy a Vltavy a Žehuňský rybník-Obora Kněžičky. Žádost o dotaci dnes schválili krajští radní. „Šest a šedesát cedulí má pomoci při ochraně některých druhů ptáků v jejich přirozeném prostředí. Dojde ke zvýšení právní ochrany těchto území a zároveň k informování veřejnosti,“ vysvětlil snahu Středočeského kraje Ivo Šanc (STAN), radní pro oblast životního prostředí a zemědělství. 
 
V ptačí oblasti Rožďalovické rybníky chce vedení kraje víc chránit motáka pochopa a jeřába popelavého. V údolích Otavy a Vltavy na hranicích Středočeského kraje a Jihočeského kraje se vyskytuje výr velký a kulíšek nejmenší. Ptačí oblast Žehuňský rybník-Obora Kněžičky je pak domovem pro bukáčka malého a chřástala kropenatého.  „Tyto tři ptačí oblasti patří do evropsky významných lokalit Natura 2000,“ dodal radní Šanc.
 
Péči o chráněná území ukládá kraji zákon. Značení by mohlo začít v lednu 2018.