Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Starostové obcí volají: Odvolejte Ratha!

Starostové obcí volají: Odvolejte Ratha!

15. 2. 2011

Mělnicko - Starostové ze středočeských obcí se bouří proti nařízenému rušení spojů. Mnozí z nich považují za zdroj problému hejtmana Davida Ratha. Starostka Dřínova na Mělnicku dokonce sepsala výzvu krajským zastupitelům, aby Ratha odvolali.

 

Více než třicet starostů obcí Středočeského kraje vyzvalo krajské zastupitele, aby okamžitě odvolali z postu hejtmana Davida Ratha.
 
Starostové totiž nesouhlasí s rušením autobusových spojů, které kraj nařídil kvůli vládním škrtům. A ze zmatků kolem rušení linek a nedostatečné komunikace viní právě hejtmana Ratha.
 
Podle starostky Dřínova Jitky Bockové, která je autorkou celé výzvy, bylo poslední kapkou lednové zasedání krajských zastupitelů. „Jeli jsme na jednání s nadějí, že vyřešíme otázku ohledně autobusových spojů, ale zastupitelé ani neodhlasovali program schůze, takže jsme se nedohodli na ničem. Zdá se, jako by s námi pan Rath nechtěl vůbec jednat,“ vysvětlila Bocková.
 
Nelze ani vyloučit, že krajští zastupitelé program jednání neodhlasovali záměrně, aby se vyhnuli přímému jednání se starosty obcí.
Oficiální cestou ještě žádná výzva nepřišla
 
Podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové ale zástupci Středočeského kraje se starosty jednají. „Proběhlo i několik schůzek zástupců odboru dopravy právě se starosty, kteří jednotlivé jízdní řády osobně dělají,“ uvedla Mascheková a dodala, že oficiální cestou ještě žádná výzva na odvolání hejtmana nepřišla.
 
Na výzvu starostů z Dřínova, Libiše, Úžic a Kozomína zatím podle Jitky Bockové reagoval zatím pouze jeden z krajských zastupitelů.
ŠKRTOBUS HEJTMANA RATHA
 
Petice proti rušení autobusových spojů ve Středočeském kraji (tisková zpráva)
 
Až půl milionu občanů může být negativně dotčeno nekoncepčním škrtáním autobusových spojů ve Středočeském kraji. „Středočeská koalice ČSSD a komunistů v čele s hejtmanem Rathem odmítá diskuzi o potřebách svých občanů v oblasti dopravy, nekoncepčně a nesmyslně ruší autobusy, ignoruje hlasy starostů všech středočeských obcí a měst. Proto saháme ke krajnímu řešení a vyhlašujeme petici proti rušení autobusových spojů ve Středočeském kraji,“ řekl starosta obce Kmetiněves Luděk Kvapil.
 
„Kroky hejtmana Ratha a jeho radních z ČSSD dopadají především na nejchudší občany, kteří jsou na hromadné dopravě zcela závislí,“ popsala krajská zastupitelka Věra Kovářová. „Již nyní si občané mnohým starostům stěžují, že mají potíže dostat se zejména z odpolední směny ze zaměstnání. Po dalším škrtání autobusů plánovaném panem Rathem na 6. března to pro ně bude katastrofa, která je může připravit o zaměstnání,“ dodala Věra Kovářová.
 
Hejtman Rath dosud argumentoval tím, že za škrty v „jeho“ dopravě může současná vláda. „Veřejné údaje z Ministerstva dopravy a webu Středočeského kraje však usvědčují hejtmana z nepravdy,“ zdůraznila poslankyně za TOP 09 a místopředsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Helena Langšádlová. 
 
„Na základní dopravní obslužnost krajů ze státního rozpočtu je v roce 2011 stejné množství peněz jako v roce 2010, tedy 2,6 miliardy. Tato suma se týká železniční dopravy. Základní dopravní obslužnost v autobusové dopravě je plně na rozhodnutí hejtmana a zastupitelstva kraje a je hrazena z výnosů daňových příjmů kraje. Ty se meziročně dokonce pro Středočeský kraj zvýšily o 282 milionů,“ upřesnila Helena Langšádlová.
 
Petice dále žádá středočeskou koalici ČSSD a KSČM k vypracování řádného plánu dopravní obslužnosti. „Dopravní plánování musí plně respektovat hospodárné, efektivní a účelné zajišťování dopravní obslužnosti jako veřejné služby,“ řekla starostka Dřínova Jitka Bocková.
 
„Pokud pod petici seženeme alespoň tisíc podpisů, bude se jí muset krajské zastupitelstvo na svém jednání zabývat. Věřím, že se pod peticí podepíše mnohem více občanů našeho kraje a Rathův škrtobus konečně dojede,“ uvedl starosta Roztok Jan Jakob. 
 
Petici naleznete na adresách www.starostove-nezavisli.cz/petice-neruste-busy, www.top09.cz/stredocesky-kraj/ a také na facebook.com/skrtobus. 
 
Petici je možné podepsat buď přímo on-line na webových stránkách, nebo ji lidé mohou přijít podepsat na svou radnici či obecní úřad, nebo si lidé mohou vytisknout klasické petiční archy sami, pokud vedení jejich města či obce petici proti rušení autobusů nepodporuje.
 
V Praze 15. února 2011
 
Kontakty na členy Petičního výboru:
 
Ing. Věra Kovářová, krajská zastupitelka
 
mobil: 605 984 253, e-mail: vera.kov1@seznam.cz
 
Luděk Kvapil, starosta obce Kmetiněves
 
mobil: 602 311 548, e-mail: ludek.kvapil@tiscali.cz
 
Mgr. Helena Langšádlová, poslankyně
 
mobil: 725 447 224, e-mail: langsadlovah@psp.cz
 
Jitka Bocková, starostka obce Dřínov
 
mobil: 724 160 203, e-mail: jitka.bockova@drinov.net
 
Petr Holeček, starosta Kralup nad Vltavou
 
mobil: 777 798 184, e-mail: petr.holecek@mestokralupy.cz
 
Jan Jakob, starosta města Roztoky
 
mobil: 604 592 171, e-mail: jakob@roztoky.cz
 
Čtěte také: Někteří cestující čekali na autobusový spoj marně"
 
 
URL| http://www.denik.cz/regiony/starostove-obci-na-melnicku-volaji-odvolejte-ratha.html
Spolupráce s TOP 09
 
 
Registrační formulář
Pojďte s námi měnit naše kraje - informační brožura STAN
12 miliard do rozpočtu obcí
TOP 09: Do krajských voleb jdeme se STANem
STANnoviny č.3(15.6. 2012)
Veřejný portál - efektivnější a transparentnější zadávání veřejných zakázek
Podporují:
 
Jaromír Štětina
 
Soňa Paukrtová
 
Jana Juřenčáková
 
Jan Horník
 

Autor: denik.cz