Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Soudy budou ukládat nezletilým vrahům doživotní léčbu

Soudy budou ukládat nezletilým vrahům doživotní léčbu

22. 3. 2011

Praha – Soudy asi budou moci nezletilým vrahům ukládat ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu.

 

Počítá s tím novela zákona o soudnictví ve věcech mládeže, kterou v úterý poslanci v prvním čtení podpořili. Před dalším schvalováním předlohu, která je reakcí na případ vraždy v Kmetiněvsi na Kladensku, posoudí sněmovní ústavně právní výbor.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) poslancům připomenul, že nezletilý pachatel brutálního trestného činu je ve svých 19 letech propuštěn na svobodu z ochranné výchovy bez zápisu v trestním rejstříku a stát nad ním nemá žádnou kontrolu. Takový byl i případ mladíka, který v Kmetiněvsi počátkem roku 2004 jako třináctiletý zabil a posléze sexuálně zneužil svou stejně starou spolužačku. Po propuštění z výchovného ústavu na svobodě bez dozoru přes zjištěnou duševní a sexuální poruchu.
Novela to má do budoucna změnit. Ochranné léčení budou moci podle ministra nařídit soudy jako ambulantní, nebo ústavní. Soud by mohl podle návrhu uložit léčení dětem, které spáchají zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog. Ve výjimečných případech by podle úřadu mohlo trvat i řadu let nebo celý život. Novela zároveň v rámci práv odsouzeného pamatuje na to, že podmínky léčení budou každoročně soudem přezkoumávány.
Systémové řešení
Ministr uvedl, že problémy by beze zbytku nevyřešilo vyhovění Kmetiněvské výzvě ke snížením hranice trestní odpovědnosti ze současných 15 na 14 let věku. Neřešilo by případy dvanáctiletých či třináctiletých vrahů. „Je třeba najít systémové řešení, které takovéto závažné věci bude postihovat minimálně tím, že pachatele brutálního trestného činu izoluje od zbytku společnosti,“ dodal Pospíšil.
Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil má však o účinnosti novely pochybnosti a je pro naplnění výzvy. „Na nedostatečnou trestní odpovědnost mladistvých jsem dlouhodobě a opakovaně upozorňoval a možnost nařídit ochrannou léčbu psychicky narušeným pachatelům je jedno z řešení, ne však řešení jediné a dostatečné,“ uvedl Kvapil v reakci únorové projednání novely ve vládě. Podle něj současní mladí lidé dospívají rychle a musí si být vědomi toho, že jejich činy budou mít i odpovídající důsledky.

Autor: hranicky.denik.cz