Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Aktuality Kolín bojuje proti kriminalitě. Chce nové kamery a prevenci

Kolín bojuje proti kriminalitě. Chce nové kamery a prevenci

26. 2. 2013

O zřízení dvou nových kamerových bodů uvažuje kolínská radnice. Bojuje tak proti vývoji kriminality, který není podle kolínského starosty Víta Rakušana příznivý.
Kolín bojuje proti kriminalitě. Chce nové kamery a prevenci

Kolín bojuje proti kriminalitě. Chce nové kamery a prevenci

 

Kromě toho uvažuje o preventivním programu, který by poučil jak seniory, tak malé děti. Odstartování projektu však závisí na přiklepnutí dotace. V takovém případě by se kriminalita mohla začít snižovat.
 
V současné době město hlídá 18 kamer, byť starosta přiznává, že všechny zcela funkční nejsou. „Počet by se zvýšil na 20, pokud bychom dotaci získali. Další roky bychom ale investovali do údržby stávajícího systému, podle policie již není třeba počet kamerových bodů zvyšovat," řekl Vít Rakušan.
 
Dotační titul počítá také s prevencí kriminality. „Mohlo by se jednat například o kurzy sebeobrany, mohly by být zdarma. Stejně by občané získali samolepky nebo brožury pro seniory," popsal starosta. Ty by například měly vyobrazené různé průkazy, aby senioři nenaletěli podvodníkům. „Počítá se i s dalšími věcmi, které se osvědčily v Sokolově. Jde například o poplašné zařízení pro seniory, které vydává hlasitý zvuk v případě nouze," řekl Vít Rakušan. Dalším opatřením jsou například bezpečnostní řetízky na dveře.
 
Celková suma, která by připadla na kamery, je 640 tisíc korun, dotaci tvoří 300 tisíc korun. „Zatím jednáme s policií, kam bychom kamery umístili. Tentokrát nepanuje shoda mezi městskou a státní policií," vysvětlil Vít Rakušan. Náklady na Bezpečný Kolín se pohybují ve výši 845 tisíc korun, město žádá o 425 tisíc.
 
Vývoj kriminality označil starosta Vít Rakušan za negativní. „Vývoj v drogové kriminalitě je výrazně nepříznivý, bohužel to je dlouhodobý trend. A přesto slyšíme od některých zastupitelů, že peníze na různá K centra a sběr stříkaček jsou vyhozené," podotkl.
 
Také reagoval na to, že podle jeho slov měl Kolín získat jedno oddělení policie navíc v návaznosti na vznik továrny TPCA v Kolíně. „To ale nenastalo," řekl.
 
Jestli se ale peníze podaří získat, to je stále nejisté. Kolín už totiž prostředky z fondu čerpal v minulých letech, jak potvrdil starosta Rakušan. Výsledky žádosti by se měla kolínská radnice dozvědět během března nebo dubna.