10. 9. 2024
Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Žihobce na Klatovsku otevřeli nové muzeum a infocentrum
Žihobce na Klatovsku otevřeli nové muzeum a infocentrum
8. 7. 2012
Nové informační centrum a muzeum obcí takzvané Lamberské stezky otevřely dnes v nově rekonstruovaném západním křídle zámku Žihobce na Klatovsku. Malá vesnice v šumavském předhůří tak chce přilákat turisty a upozornit na místní zajímavosti, snažila se také navrátit život zpět do historického objektu, řekl ČTK starosta Karel Baumruk (Starostové a nezávislí)
Budova zámku je v obci spojena zejména s rodem Lamberků. Pasovský biskup Jan Filip z Lamberka objekt koupil v roce 1710 a rod tam sídlil do roku 1945. Pod panství patřilo dvaatřicet obcí, pět hlavních založilo před třemi lety sdružení Lamberská stezka, jež si klade za cíl právě hlavně propagaci oblasti.
Projekt na revitalizaci západní části zámecké budovy, v jejímž východním křídle stále funguje vesnická malotřídka, počítal s náklady 6,5 milionu korun. Dotace EU činila 90 procent, zbytek platila obec. Přidá i dalších 1,5 milionu korun na další úpravy okolí. "V této chvíli to ale není důležité, hlavně jsme tomu chtěli vtisknout ráz té doby, kdy to sloužilo," řekl o zámku starosta.
Návštěvníky čeká uvnitř několik expozic - jsou zaměřené na krásu přírody regionu šumavského Podlesí, na vesnice bývalého lamberského panství a na zámek v Žihobcích. "Snažili jsme se rekonstruovat, jak mohl vypadat interiér zámku někdy kolem roku 1850," uvedl jeden z autorů expozic, ředitel klatovského muzea Luboš Smolík. K lamberskému zámku v Žihobcích se váže mimo jiné příběh asi nejslavnějšího majitele panství Gustava Joachima, který se v 19. století zamiloval do vesnické dívky Kateřiny, přes odpor rodiny s ní žil a měl s ní devět nemanželských dětí, než se mu podařilo vztah legalizovat a oženit se s ní. I o "kněžně Káče" se v expozici muzea hovoří. V dalších místnostech muzea jsou prostory pro krátkodobější expozice a multifunkční sál s projekčním vybavením.
Žihobce mají 306 obyvatel, spolu s přidruženými vesnicemi 628. Díky dotacím EU se tam v minulosti podařilo zvelebit i další dominantu. Římskokatolická církev za peníze EU rekonstruovala a předloni znovu posvětila pseudorománský kostel Proměnění Páně z druhé poloviny 19. století. Na rekonstrukci v hodnotě přes 17 milionů korun získala farnost z ROP dotaci 15,6 milionu.
Autor: ČTK