Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Zázrak v lese

Zázrak v lese

14. 10. 2021

Vyčerpaná osmiletá Julia přežila venku tři dny a dvě noci. Nalezl ji hajný.

Dobrovolní hasiči ze Všerub se starostou Václavem Bernardem (STAN) Foto: Martin Polívka, MF DNES

Dobrovolní hasiči ze Všerub se starostou Václavem Bernardem (STAN) Foto: Martin Polívka, MF DNES

Hajný Domažlických městských lesů Martin Semecký v noci na včerejšek zoufale MF DNES popisoval, co všechno už prohledal akde pátral po osmileté pohřešované Julii Sleegersové z Berlína.

Holčička se ztratila v neděli odpoledne právě v jeho revíru pod horou Čerchov na Domažlicku. Tři dny a dvě noci ji nonstop hledaly stovky lidí. Vypadá to až jako zázrak: hajný Semecký ji včera našel.

V lese, vyčerpanou a prochladlou, ale živou. Tři a půl kilometru vzdušnou čarou od místa, kde se ztratila.
„Jsem z toho úplně roztřesený, ale šťastný. Je to úžasná zpráva, na kterou jsme tři dny čekali. Nalezl jsem ji s dalšími kolegy uprostřed lesa, kde ležela na trávě,“ popsal třesoucím se hlasem pár minut po objevení dívky MF DNES Semecký.

Ten v lese v lokalitě, kterou vytipovala policie, chodil s dobrovolnými hasiči ze Všerub u Kdyně a starostou Václavem Bernardem (STAN) zhruba pět hodin. „Je to velmi, velmi náročný terén. Vzdušnou čarou je to tři a půl kilometru od Čerchova, ale dojít sem je obtížné. Byla při vědomí, mluvila s námi, ale nebyl moc čas se na něco ptát, potřebovali jsme ji co nejdříve předat lékařům. Řekla nám a opakovala, že má hlad a žízeň, ale jinak byla v dobrém stavu na to, že strávila dvě noci sama v tak nebezpečném lese,“ popsal Bernard.

Na místo okamžitě dorazili záchranáři, kteří dívku v podchlazeném a vyčerpaném stavu, ale bez viditelných zranění naložili do sanitky a odvezli k nedalekému česko-bavorskému hraničnímu přechodu ve Folmavě, kde si ji převzali němečtí lékaři. Dívka je totiž Němka, původem z Berlína. „Byla hospitalizována v nemocnici, mimo ohrožení života,“ řekl mluvčí německé policie Josef Weindl, podle něhož měly problém dívku najít německé vrtulníky s termovizemi, které nad místem létaly, protože „prosvícení“ místa ztěžovaly husté koruny stromů.

Celé to území je tady nepředstavitelně složitý terén – lesy střídají rozbahněné planiny po těžbě dříví, pak hned strmé skály, soutěsky, hluboké rokle. I v šumavské divočině by se dítě hledalo líp než tady. Hajný Semecký byl pro policii obrovskou pomocí od počátku pátrání, protože znal všechna zdejší místa, kde jsou skály, odkud by dívka mohla spadnout, ukázal jim všechny posedy i zchátralé bývalé vojenské budovy z doby studené války.

Julia Sleegersová se ztratila v neděli okolo šestnácté hodiny. Zmizela za zvláštních okolností. S rodinou hrála stopovací hru – rodiče vyrazili do hustého lesa jako první, děti – osmiletá Julia, její šestiletý bratr a devítiletý bratranec – pak za nimi. Dívku od té doby nikdo neviděl. Podle tří zdrojů MF DNES blízkých vyšetřování ale děti vypověděly, že těsně před zmizením se pohádaly a dívka odešla. Proto se policie neustále zaměřovala na pátrání v terénu a nechtěla čtyřicet šest hodin ani na chvíli ustat. „Pracovalo se s verzí, že se dívka nestala obětí trestného činu a je někde v lese, protože mohla i třeba na protest odejít,“ řekl zdroj MF DNES.

Pokračování na str. 4 Zpátky doma. A šťastní Dobrovolní hasiči ze Všerub (vlevo starosta obce Václav Bernard) byli u toho, když hajný Martin Semecký našel ztracenou malou Julii. „Byla v dobrém stavu na to, že strávila dvě noci sama v tak nebezpečném lese,“ říká Bernard. Foto: Martin Polívka, MF DNES
Jsem z toho úplně roztřesený, ale šťastný. Je to úžasná zpráva, na kterou jsme tři dny čekali.
 

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: Václav Janouš, MF DNES