Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Začíná turistická sezona. Vydejte se po stopách pohádek i historie

Začíná turistická sezona. Vydejte se po stopách pohádek i historie

22. 3. 2024

Plzeňský kraj nabízí tajemné zříceniny hradů, malebné vesnice a turistické atrakce, které lze objevovat po cyklostezkách nebo vlakem. Kraj je bohatý na fascinující turistická místa, jako je Atommuzeum, Centrum Caolinum Nevřeň nebo barokní perla Mariánská Týnice. Kromě historických památek mohou návštěvníci v kraji relaxovat v lázních nebo objevovat lokality, kde se natáčely známé filmy a seriály.

 

Radní Libor Picka ve vodním hamru v Dobřívě.

Radní Libor Picka ve vodním hamru v Dobřívě.

Tajemné zříceniny hradů, kopce, z jejichž vrcholů vám svět leží u nohou, malebné vesnice i místa, která můžete vidět ve filmech a seriálech – to všechno je Plzeňský kraj.
Na výlety do přírody i za památkami se po něm můžete vydat třeba po cyklostezkách nebo vlakem na speciální turistickou jízdenku.
„V Plzeňském kraji máme fascinující turistická místa: Atommuzeum, Centrum Caolinum Nevřeň, barokní perla Mariánská Týnice, Muzeum na demarkační linii Rokycany, jejichž další rozvoj kraj rád podporuje,“ říká krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka (STAN). Turista, ať už je v kraji doma, nebo přijíždí z dálky, si zkrátka může vybírat podle svých zájmů.
Je libo cyklistiku nebo turistiku? Máme. Nebo snad raději relax a lázně? I to Plzeňský kraj nabízí. Anebo hledáte něco pro rodinu s dětmi? Pro fandy technických památek? Pro milovníky filmů či historie? Beze všeho!


VYDEJTE SE ZA BÍLÝMI HAVÍŘI
Tradice těžby kaolinu je v Nevřeni na severním Plzeňsku stará přes sto padesát let. Ostatně tato důležitá surovina se na Plzeňsku těží dodnes. Většinou se ale kaolin těžil povrchovým způsobem, méně často dolováním – a to je právě případ Nevřeně.
Kaolinickou arkózu tu bílí havíři dobývali za pomoci ručních nástrojů na konci 19. století. Během třiceti let tu vytvořili impozantní podzemní prostor - dechberoucí labyrint chodeb a sálů, místy vysokých až dvanáct metrů. Stopy ručního hloubení na stěnách, karbidovými lampami očouzené stropy nebo novodobou lidovou tvořivost jistě stojí za to vidět na vlastní oči. Prohlídka podzemí, ve kterém je stálá teplota kolem 10 °C, trvá necelou hodinku a kromě fandů historie a techniky nadchne i děti: v tomhle dole se totiž natáčela pohádka Čertí brko.
Ke vstupu do nevřeňského dolu vás od Centra Caolinum dovede naučná stezka. Nadchne především děti, které tu čeká několik vděčně ztvárněných dřevěných soch – žížala, houby nebo čert. Dospělí se zas na informačních panelech dozvědí spoustu zajímavostí o životě pod zemí, třeba o krtkovi.


VÝLETY ZA STŘÍBRNÝM PLÁTNEM
Míst, která učarovala filmařům, je ale v Plzeňském kraji mnohem víc. Snad všichni znají krásy Šumavy ze seriálu Policie Modrava, Popelčin domov na Švihově nebo hrad Kašperk a kostel sv. Mauricia na Mouřenci nad Annínem, kde se pohyboval čert Uriáš a matla Anděl Páně. Víte ale, kde se natáčela Princezna zakletá v čase 2 a Z pekla štěstí 2? Nebo které z míst v našem kraji si zahrálo v seriálu Marie Terezie? A víte, že Král Šumavy se nenatáčel na Šumavě, ale v Úterý na severním Plzeňsku?
Rodiny s dětmi se tedy mohou vydat na zříceninu hradu Gutštejn u Konstantinových Lázní. Říká se o ní, že je to nejkrásnější zřícenina v republice. A také se tu natáčela Princezna zakletá v čase 2 a Z pekla štěstí 2. Kolem Gutštejna vede naučná stezka Šipín, na níž je i údajně zázračný léčivý pramen. Další místo, na které vás stezka zavede, je Bezemínské hradiště, odkud je krásný výhled na Gutštejn. Výlet pak můžete zakončit v Konstantinových lázních na palačince nebo ve wellness centru.
Milovníkům historie a historických filmů lze zase doporučit návštěvu jízdárny ve Světcích u Tachova. Tady se natáčely některé scény ze seriálu Marie Terezie a zdejší průvodce vás svým výkladem určitě nadchne.


PERLY A PERLIČKY V KRAJINĚ
Při toulkách Plzeňským krajem ovšem nenarazíte jen na velkolepé památky. V krajině jsou rozeseté drobné zajímavosti a nezáleží na tom, sahá-li jejich historie mnoho století zpátky, nebo zda vznikly teprve nedávno.
Nejvyšší horu Českého lesa, Čerchov, jistě netřeba představovat. Na vrchol se známou Kurzovou rozhlednou vede několik turistických cest. Ale pokud chcete objevit něco nového, respektive něco starého v novém kabátě, vydejte se tu po modré nebo zelené turistické značce.
V místech, kde vedou společně, uvidíte v lesním porostu nově upravené kamenné objekty bývalé čerpací stanice včetně studánky a zásobníku vody - v minulosti upravený pramen Emerichovy studny, který sloužil jako zásobárna pitné vody pro Chýši Pacovského na vrcholu Čerchova. Pokud máte rádi krajinu a místa, která připomínají naše tradice a pokoru, vydejte se na Kdyňsko. Tady vzniká nová Křížová cesta, která vede od kaple sv. Václava u Smržovic po historické úvozové cestě, napojuje se na lesní cestu zvanou Hraběnka a míří ke kapli blahoslaveného Karla Habsburského. Obě kaple byly postaveny teprve nedávno na místech se silným geniem loci. V loňském roce vzniklo celkem sedm zastavení - dřevěných ozdobných křížů se stříškou a malovaným obrazem.
Jednou z nejznámějších dominant Klatovska je vodní hrad Švihov. Za výlet stojí ale i místa ležící kousek dál: vydejte se do obce Kamýk, v jejímž okolí se nachází památné stromy a několik krásných skalních buližníkových útvarů. Ve vesničce stojí také původní kovárna, jejíž majitelé se rozhodli zatraktivnit okolí pomocí instalace ručně kovaných soch odkazujících na kovářství spjaté s historií obce.


NA KOLE KOLEM ŽELEZNÉ OPONY
Západočeský kraj – pevná hráz socialismu a míru! To hlásala totalitní propaganda a eufemisticky tak omlouvala existenci železné opony, která oddělovala Československo od svobodného světa. V našem kraji šlo o celý úsek státní hranice. Dnes se tudy můžete projet na kole, po několika částech transkontinentální cyklotrasy Železná opona. Ta je živým muzeem čtyřiceti let totalitního režimu a snaží se ukázat zbytky železné opony a vyprávět, co znamenala a proč už není.
Do Plzeňského kraje vstupuje stezka na hraničním přechodu Pavlův Studenec. Následuje úsek na hraniční přechod Železná. Trasa vede převážně po vyznačené Iron Curtain Greenway, až na úsek, který začíná kousek za Hraničským rybníkem. Před přejezdem dálnice vede opět po značené Iron Curtain Greenway a pokračuje až k hraničnímu přechodu. Poté následuje německý úsek až k hraničnímu přechodu Pleš. Odtud pokračuje opět po Iron Curtain Greenway až k hraničnímu přechodu Nemanice/Lučina/Untergrafenried.
Od Železné Rudy vede trasa po Šumavské magistrále až do Prášil. Tady se odkloní na cyklotrasu 2113 a po ní vede až na Modravu. Z Modravy míří k pramenům Vltavy, kde vstupuje do Jihočeského kraje.


NEJVYŠŠÍ HORU NENAVŠTÍVÍTE
Víte, jak se jmenuje nejvyšší vrchol Plzeňského kraje? Ne, není to ani Jezerní hora, ani Poledník, ani Čerchov. Nejvyšším vrcholem kraje je Velká Mokrůvka, 1370 m vysoká hora na Šumavských pláních. Jenomže je součástí I. zóny Národního parku Šumava, a tak sem nevede řádná turistická stezka a vrchol je nepřístupný. Do jižního sedla hory, které se nachází v ohybu státní hranice v nadmořské výšce 1 290 m, můžete dojít z německé strany, po turistických trasách z Waldhäuseru nebo Finsterau na Luzný.


TURISTA PLATÍ OD STRAKONIC PO REGEN
Na výlety po celém Plzeňském kraji, ale i za jeho hranicemi, můžete výhodně cestovat s jízdenkami Turista Plzeňskem a Turista Plzeňskem a Bavorskem. Na první z nich se dá cestovat vlakem nebo autobusem také po okresech Strakonice a Prachatice. S přeshraniční variantou je zase možné využít většinu autobusových a železničních linek v bavorských okresech Cham, Regen a Freyung-Grafenau.
A kde jízdenku koupíte? Nejjednodušší nákup je přes mobilní aplikaci Virtuální karta. Ale koupíte ji také u řidiče autobusů Plzeňského kraje nebo ve vlacích či železničních stanicích na území Plzeňského kraje, případně v mobilní aplikaci Můj vlak či v e-shopu ČD.


„Plzeňský kraj má zkrátka co nabídnout a cestovat po něm je jednoduché a příjemné. Takže řečeno naším nářečím: přijďte pobejt!“ zve radní Libor Picka (STAN) závěrem.

 


CELODENNÍ TURISTICKÉ JÍZDENKY
více na https://www.idpk.cz/cz/tarify/


Turista Plzeňskem jednotlivec bez MHD Plzeň 140 Kč

Turista Plzeňskem jednotlivec s MHD Plzeň 190 Kč 

Turista Plzeňskem skupina/rodina bez MHD Plzeň 260 Kč

Turista Plzeňskem skupina/rodina s MHD Plzeň 360 Kč

Turista Plzeňskem a Bavorskem jednotlivec 240 Kč

Turista Plzeňskem a Bavorskem skupina/rodina 360 Kč 

Zdroj: https://www.5plus2.cz/