Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Vysoká nezaměstnanost i chybějící nemocnice vyhánějí z Tachovska obyvatele

Vysoká nezaměstnanost i chybějící nemocnice vyhánějí z Tachovska obyvatele

15. 3. 2013

Za posledních deset let odešlo z Tachovska, tedy z nejméně osídleného okresu v republice, přes dva tisíce lidí. Na vině jsou vysoká nezaměstnanost, nedostatek pracovních příležitostí, rušení poboček státních úřadů, nízké platy, nedostupné bydlení, špatný stav silnic i chybějící nemocnice. Situace v příhraničním okresu se podle místních dokonce zhoršuje.
Vysoká nezaměstnanost i chybějící nemocnice vyhánějí z Tachovska obyvatele

Vysoká nezaměstnanost i chybějící nemocnice vyhánějí z Tachovska obyvatele

„Nelíbí se nám tady, už chceme jinam,“ stěžuje si Kristýna Dubová. Za tři čtvrtě roku vystřídala jen tři krátkodobé práce nebo brigády. Teď s partnerem o práci opět přišli. 

Zaměstnání nemá na Tachovsku aktuálně přes 3600 lidí, tedy 9,5 procenta obyvatel. „Na jedno volné místo v současné době připadá zhruba 22 uchazečů o zaměstnání,“ konstatuje Eduard Šimůnek z tachovského úřadu práce. 
 
Lidé, kteří odejdou studovat třeba do Plzně, už v rodném regionu práci většinou nenajdou. Nemají proto důvod, aby se na Tachovsko vraceli. 
 
„Zhruba dvě třetiny lidí se potom už nevrací zpátky na trh práce do našeho okresu, ale zůstává ve větších městech, v Plzni a okolí,“ potvrzuje Šimůnek. Nejmenší šanci na uplatnění v regionu podle něj mají uchazeči se středoškolským a vysokoškolským vzděláním. 
 
Dalším problémem je bydlení. Získat svůj byt nebo dům je pro místní takřka nemožné. „Lidé, kteří pracují třeba na Nové Hospodě, nemají dostatečné platy na to, aby dosáhli na hypotéky,“ říká majitel realitní kanceláře v Tachově Slavomír Kortan. Nemovitosti jsou podle něj nedostupné, přestože jejich ceny dále klesají. 
 
Tachov také jako jediný okres v Plzeňském kraji nemá nemocnici, pacienti tak musí jezdit desítky kilometrů do Plzně nebo Stoda. Současný stav dlouhodobě trápí starostu Tachova Ladislava Macáka.  
 
Kraj prý nemá na pomoc Tachovsku peníze 
 
„Po roce 1990 jsme říkali – nejsme na konci republiky, jsme na začátku republiky. Ale současná situace nám říká, že jsme víc na konci republiky, než jsme byli před rokem 1990. Všechny organizace, všechny státní orgány z Tachovska odchází, musíme už za vším jezdit do Plzně. Necítím podporu od státních orgánů a bohužel ani velkou podporu od krajských orgánů,“ upozorňuje. 
 
Podle plzeňského hejtmana Milana Chovance se kraj snaží pomoci tak, jak může. Když se Tachovsko oficiálně před třemi lety stalo hospodářsky slabým regionem, spoléhal na pomoc státu, ta se ale podle hejtmana nedostavila.  
 
„Kraj by mohl dělat mnohem víc v mnoha oblastech, ale musí na to mít. To je základní problém, že finanční prostředky jsou limitovány. Kraj nemá žádný zásadní nástroj, jak by mohl dostat do tachovského okresu peníze,“ připouští Chovanec.
 
Autor: Lukáš Milota
Ilustrační foto: Problémem jsou na Tachovsku třeba poničené silnice.
 

Autor: Lukáš Milota, Český rozhlas Plzeň