Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Všeruby: Symbol stesku bude součástí expozice Národního muzea

Všeruby: Symbol stesku bude součástí expozice Národního muzea

28. 4. 2021

Billboard z hranic bude součástí expozice Národního muzea v Praze. Když se loni rozhodnutím české vlády zavřely hranice, lidé ve Všerubech na Domažlicku vytvořili pro německé sousedy billboard s nápisem "Chybíte nám, zůstaňte zdraví". Pro tabuli si přijeli zástupci Národního muzea a převezli ji do Prahy, kde se stane součástí připravované výstavy Hranice je jen slovo.

starosta Václav Bernard (STAN) při odstraňování billboardu, který se bude součástí expozice Národního muzea

starosta Václav Bernard (STAN) při odstraňování billboardu, který se bude součástí expozice Národního muzea


Billboard vznikl 9. dubna 2020 a namalovali ho pracovníci úřadu ve Všerubech jako výraz podpory i vzájemného přátelství. „Byl to spontánní nápad a kolegyně mě podpořily,“ uvedl tamější starosta Václav Bernard. Tabuli s nápisem a symboly srdce, slunce, květin i české a německé vlajky umístili na hraniční přechod Všeruby/ Eschlkam. „Dostávali jsme spoustu vzkazů. Lidé se u billboardu fotili a sdíleli snímky na sociálních sítích, kde zaujaly stovky, možná tisíce uživatelů,“ vyčíslil.


Tabuli však zástupci Národního muzea demontovali, stane se jedním z největších exponátů chystané výstavy. „Na jednu stranu je nám líto, že už tady nebude viset, protože k ní máme citové pouto. Na straně druhé nás těší, že svoje emoce budeme moci sdílet s veřejností,“ doplnil starosta.


ZE ZÁPADU ČECH JSOU I DVOUMETROVÉ RUCE
Do Všerub dorazila i kurátorka expozice Lenka Šaldová, jež sbírá tematické předměty a fotografie od loňského léta po celé republice. „Původně jsme měli ze Všerub mapy, které zůstaly v bývalých celních budovách a jež ukazovaly, kde hlídkovala armáda. Ale hodně jsme stáli také o ceduli, takže jsme si pro ni nakonec přijeli. Je to krásné a důležité gesto,“ nastínila Šaldová.


Od loňska už shromáždila na 1500 fotografií, různorodé transparenty, malované kamínky a další předměty z česko-německých, rakouských a polských hranic. „Máme tady třeba dvoumetrové dřevěné ruce, jimiž si účastníci happeningů na Ašsku a Chebsku symbolicky potřásali,“ vytahovala kurátorka jeden z exponátů z dodávky, který stejně jako billboard převážela do Prahy.


Výstava Hranice je jen slovo, k níž vzniká rovněž publikace, začne 2. května. Do listopadu zůstane v české metropoli, pak se přesune do Jablonce nad Nisou, bude putovat po České republice a také Německu. „Jde o stále aktuální a bolestné téma. Je potřeba stále zdůrazňovat, že uzavření hranic není normální a zasáhlo do životů mnoha lidí,“ uzavřela kurátorka. 

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: Klára Mrázová, Deník