Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Vít Rakušan v Plzeňském kraji

Vít Rakušan v Plzeňském kraji

27. 8. 2019

Během své prázdninové “tour“ zavítal předseda Hnutí STAN Vít Rakušan i s rodinou do Plzeňského kraje, konkrétně do okresu Domažlice. Den započal poutní mší na Vavřinečku. Průvodcem Chodskými slavnostmi byl panu předsedovi bývalý starosta Domažlic Miroslav Mach (STAN). Po mši se krátce setkal i se současným starostou Zdeňkem Novákem (STAN). Dopolední program potom patřil krásným trhům s tradičními chodskými výrobky. Pan Rakušan pochválil, jak Domažlice vzkvétají i díky našim starostům.

po poutní mší na Vavřinečku

po poutní mší na Vavřinečku

Další cesta vedla do Všerub, kde proběhlo setkání se starostou Václavem Bernardem (STAN) a zástupci Česko-německá občanské iniciativy proti mezinárodní nákladní dopravě. Hlavním tématem byl samozřejmě průšvih, který se zatím neslyšně a neviditelně blíží ke krajským, městským a obecním silnicím. Po zavedení mýta na některých silnicích 1. třídy od 1. ledna 2020 začnou kamióny objíždět zpoplatněné úseky po krajských dvojkách a trojkách. Tedy po silnicích, které nejsou pro velká auta a zátěž postaveny a často procházejí intravilány měst a obcí. Přesně jak je tomu i ve Všerubech. Pan starosta se stal nejhlasitějším zastáncem takto postižených obcí a účastní se mnoha jednání jako zástupce iniciativy a SMO ČR. Václav Bernard navrhuje při výběru mýta čerpat inspiraci z rakouského modelu: „U našich jižních sousedů platí zákaz tranzitní dopravy na silnicích II. a III. tříd prostě ze zákona. Taková úprava je daleko jednodušší než stanovovat řadu místních úprav. Pokud nebude v našich silách prosadit variantu nulového mýta, je to jedna z dalších možností, jak ochránit občany před dopady kamionové dopravy na silnicích nižších tříd. Kdo jiný by měl pomoci prosazovat rakouský model výběru mýta než pan Rakušan.“ Vít Rakušan byl přítomnými oceněn nejen za tlumočení z němčiny do češtiny, kterého se zhostil, ale hlavně za to, že je jeden z prvních poslanců, kteří se o tuto problematiku aktivně zajímají.  Předseda hnutí STAN přislíbil s naším poslaneckým klubem co největší úsilí, které povede k nápravě této nešťastné situace.

Závěr dne patřil veřejné debatě v místní hospůdce v Kolovči. Tu zhodnotil krajský předseda Pavel Čížek: „Možná to bude znít samozřejmě, ale politik by se neměl bát lidí. Neměl by se bát zajet klidně do malé obce a udělat veřejnou debatu v hospodě, aby místní měli možnost se na cokoliv k politice zeptat, podělit se o své problémy, nebo mu jednoduše pěkně vynadat. V Kolovči s Vítem Rakušanem tohle vše bylo. A moc Ti za to Vítku děkuji. Dialog je nesmírně důležitý.“
 

Autor: Václav Cinádr

Fotoalbum