Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj V neděli 19. února jsme slavnostně otevřeli západní obchvat Plzně

V neděli 19. února jsme slavnostně otevřeli západní obchvat Plzně

23. 2. 2023

Z neděle 19. na pondělí 20. února 2023 se první řidiči v Plzni projeli po dlouho očekávaném Západním okruhu. Pro automobilovou dopravu se otevřelo propojení největšího městského sídliště na Severním předměstí s průmyslovou zónou na Borských polích. Dopravně se tak ulehčí přetíženému středu města. Slavnostně byl okruh otevřen v neděli v poledne, kdy si jej pěšky mohla prohlédnout také veřejnost.

 

V neděli 19. února jsme slavnostně otevřeli západní obchvat Plzně

V neděli 19. února jsme slavnostně otevřeli západní obchvat Plzně

Západní okruh, respektive jeho II. etapa dlouhá 3,5 km, je největší a nejnáročnější stavbou, kterou kdy kraj stavěl. Tato část stála celkem 2,2 miliardy korun. EU se podílela největší dotací - 1,541 mld. Kč. 

Obrovskou zásluhu na přípravě stavby má tehdejší hejtman Josef Bernard (STAN). Inicioval pracovní skupinu, která se scházela každý týden s přesnými úkoly. Podařilo vykoupit poslední potřebné pozemky. Celý projekt včetně tendru a výběru dodavatele byl manažersky skvěle řízen krajským náměstkem pro dopravu Pavlem Čížkem (STAN). Na poslední chvíli se mu povedlo navýšit dotaci EU o dalších 300 mil. Kč a dnes byla stavba v termínu a za stanovené náklady otevřena.  

Poděkování patří všem předchůdcům, technikům a managementu SÚS PK, firmám Metrostav a Berger Bohemia a stovkám lidí, kteří se na stavbě a projektu podíleli. 

Význam okruhu je pro plzeňskou aglomeraci zcela zásadní.

Na dokončený úsek a otevření estakády pro řidiče v nejbližších dvou letech ještě naváže úprava kruhového objezdu u Makra na Borských polích. Rekonstrukci objezdu bude provádět Ředitelství silnic a dálnic – oblastní ředitelství v Plzni.

Autor: Jana Holatová

Slavnostní otevření obchvatu