Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj V kraji klesá zájem o učňovské obory, některé jsou na pokraji zániku

V kraji klesá zájem o učňovské obory, některé jsou na pokraji zániku

17. 9. 2013

V Česku už několik let klesá zájem o některé obory tradičních řemesel. Nejméně studentů se pak hlásí na středoškolské obory jako je hutník, slévač, kovář nebo oděvní technik. Třeba v Plzeňském kraji se ocitá na pokraji zániku mimo jiné čalouník, krejčí nebo řezník.
V kraji klesá zájem o učňovské obory, některé jsou na pokraji zániku

V kraji klesá zájem o učňovské obory, některé jsou na pokraji zániku

„V letošním roce se nepodařil otevřít obor čalouník a kovář, také se hůře naplňují truhlář, modelář a také obor řezník,“ popisuje stav v regionu vedoucí odboru školství na plzeňském hejtmanství Jaroslava Havlíčková. 
 
Právě zmiňovaný učební obor řezník-uzenář se vyučuje na klatovské Střední škole zemědělské a potravinářské. A podle ředitele zařízení Vladimíra Smolíka je zájem o něj mizivý. 
 
„V současné době má šest žáků. Teď jsme přijímali na tento obor tři žáky. Řezník-uzenář byl v historii naší školy lukrativní obor, ale s dobou a s náročností oboru se poptávka ze strany rodičů vytrácela a napomohlo k tomu i zrušení masokombinátu Klatovy, který byl naším stěžejním partnerem při zajišťování praxe,“ vysvětluje. 
 
Ještě horší zkušenost má s otevíráním některých oborů Integrovaná střední škola živnostenská v Plzni v čele s ředitelkou Věrou Ulčovou. „Nepodařilo se otevřít zhruba čtyři roky obor krejčí. A kdysi dávno už zaniklý obor obuvník,“ konstatuje. 
 
Na otevření oboru krejčí by přitom škole stačilo 12 žáků, každoročně se ale hlásí jen třetina. Přitom by podle Věry Ulčové uplatnění našli. „Firmy se začínají množit. To jde velice pomalu, ale doufám, že snad se to do budoucna zlepší,“ přeje si. 
 
I proto hodlá Integrovaná střední škola živnostenská v Plzni obor krejčí i nadále nabízet. 
 
foto: Pavel Pavlas