Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Ukrajinští uprchlíci poděkovali v Plzni-Malesicích za přijetí borščem

Ukrajinští uprchlíci poděkovali v Plzni-Malesicích za přijetí borščem

5. 4. 2022

Speciality národní kuchyně připravily pro obyvatele plzeňského obvodu Malesice Ukrajinky, které v ubytovně na místním zámku našly dočasné útočiště před válkou. Chtěly tak místním vyjádřit vděk za vřelé přijetí, kterého se jim v Plzni dostalo. Ukrajinský boršč si nenechaly ujít desítky místních lidí.

Ukrajinští uprchlíci poděkovali v Plzni-Malesicích za přijetí borščem

Ukrajinští uprchlíci poděkovali v Plzni-Malesicích za přijetí borščem


V asi nejmenším z deseti plzeňských obvodů Malesice žije podle starosty Aleše Tolara 910 obyvatel, v prázdné ubytovně v malesickém zámku už nějakou dobu žije také 106 ukrajinských uprchlíků. „Desetina obce jsou dnes uprchlíci. Jsou to z poloviny děti do 15 let a z těch dospělých je 80 procent žen ze všech možných oblastí Ukrajiny – Charkov, Kyjev i Mariupol,“ řekl starosta. Majitel místního zámku, kde byly dříve vysokoškolské koleje a později ubytovna, nabídl kapacitu krajskému úřadu. Dnes je objekt uprchlíky téměř zaplněn. „Spustila se obrovská vlna solidarity, nejenom z našeho obvodu, ale i ze sousedních obcí i z Plzně. Zámek jsme pravidelně zaváželi potravinami, drogerií, základními věcmi domácí potřeby. Určitě už aspoň půlmilionovou hodnotu ta sbírka má,“ uvedl starosta.


Nápad poděkovat veřejně lidem z Malesic za jejich štědrost a vstřícnost vzešel od samotných Ukrajinek. „Ten nápad uvařit nějaké jídlo pro místní lidi jsme dostali hned, jak jsme sem přijeli. Jak nám lidé začali v našem těžkém období pomáhat, chodili za námi, ptali se nás, co potřebujeme, nosili nám věci, podávali nám ruce, objímali nás. Cítíme obrovský vděk. Tak děláme to, co umíme nejlíp – vaříme. U nás vaří snad i malé děti,“ řekla Ljudmyla, která do Plzně přijela z Poltavy s kamarádkou a jejím synem. Myšlenka na vstřícnost, štědrost a podporu českých lidí ji stále vhání slzy do očí.


Sehnat suroviny na pravý boršč nebyl problém, a tak se v obrovských hrncích přes tři hodiny vařila tradiční červená polévka z brambor, zelí, červené řepy, mrkve, masa, fazolí a zavářky z oleje a cibulky. K tomu Ukrajinky upekly pečivo pampušky. „Udělali jsme ještě pirohy, kterým se u nás říká vareniky, ty jsou plněné šťouchaným bramborem nebo zelím. Dali jsme do toho duši a vařili jsme s láskou,“ dodala Ljudmyla.


Podle Tolara zatím není nejlepší situace s umístěním dětí uprchlíků z Malesic do škol. „Naštěstí školkových dětí je u nás asi jen šest, pak jsou to vesměs školáci. Do škol jsou umístěni zatím jen jednotlivci. Ostatní ale mají i normální on-line výuku v ukrajinštině se svými učiteli,“ řekl starosta. Uprchlíkům mohou lidé nabízet i práci. Obvod vytvořil dvě brigádnická pracovní místa na údržbu veřejných prostranství, asi deset uprchlíků už pracuje v sousedních průmyslových zónách.


Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině v Plzni prošlo už přes 15.000 ukrajinských uprchlíků.
 

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: Andrea Jančová, ČTK